Üst yapı porseleni uygulamasının yarı ve tam sinterize zirkonya alt yapıların bükülme dayanıklılıklarına etkisinin incelenmesi
The evaluati̇on of the effect of the veneeri̇ng procedures on the bi̇axi̇al flexural strength of the parti̇ally and fully stabi̇li̇zed zi̇rconi̇a core materi̇als
- Tez No: 359495
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CİHAN AKÇABOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tam seramik restorasyonlar üstün estetik özellikleri ve biyouyumlulukları gibi avantajları sayesinde hastalar ve hekimler tarafından tercih edilmektedirler. Diğer tam seramik sistemlere göre zirkonya alt yapılı sistemler, üstün mekanik özellikler göstermektedir. Yarı ve tam sinterize zirkonya bloklardan elde edilen alt yapılar opak görünümleri nedeniyle feldspatik üst yapı porselenleriyle veneerlenmektedirler. Üst yapı porseleni uygulaması sırasında, alt yapı materyalinin ısı ve neme maruz kalması mekanik özellikleri etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ısı ve üst yapı porseleni uygulamasının aynı sisteme ait yarı sinterize ve tam sinterize bloklardan elde edilmiş olan zirkonya alt yapıların bükülme dayanıklılıklarına etkilerinin incelenmesidir. Yarı sinterize ve tam sinterize bloklardan 15 mm çapında ve 1mm kalınlığında disk şeklinde örnekler hazırlandı. Yarı ve tam sinterize zirkonya bloklardan hazırlanan toplam elli dört örnek, her biri dokuz örnekten oluşan altı gruba ayrıldı. Tüm örneklere iki eksenli bükülme dayanıklılığı testi (üç top üzerinde piston) uygulandı. Veriler tek yönlü varyans analizi yöntemi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
All ceramic restorations have been preferred by dentists and patients because of their remarkable aesthetic and biocompatible properties. In accordance with all ceramic systems, zirconia based ceramics have excellent mechanical properties. Due to optical opacity of these materials zirconia core materials are veneered with feldspathic ceramics. The purpose of this study was to evaluate the effect of the veneering procedures and heat treatment on biaxial flexural strength of the partially and fully sinterized zirconia core materials. Disc shaped specimens manufactured from fully and partially stabilized zirconia blanks were fabricated with a diameter of 15 mm and 1 mm thickness. Fifty four discs from each material were randomly divided into six groups of nine. Biaxial flexural strength (piston on three balls) was determined for all specimens. The data were analyzed by using the one-way ANOVA test. In partially stabilized zirconia specimens the mean biaxial flexural strength values between control and heat treatment groups were not significantly different (p=0.227 and p=0.351).