Mevcut betonarme binaların güvenliğinin belirlenmesi ve güçlendirilmesi
The Strenthening of the existing buildings
- Tez No: 136532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KIRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
IV ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, 1975 Deprem Yönetmeliğinden yararlanarak boyutlandırılmış ve tasarım yükleri üstünde yüklere maruz kalmış mevcut betonarme binaların güçlendirilmesi konusu ele alınmıştır.Hasar görmemiş örnek bir bina üzerinde sayısal incelemeler yapılarak, taşıyıcı sistem elemanlarının etkiyen yükleri, yürürlükteki yönetmelikler doğrultusunda taşıma yeterliliğine sahip olup olmadıkları araştırılmıştır. Birinci bölümde konuya giriş yapılarak ilgili tanımlar verilmiş; çalışmanın amaç ve kapsamı anlatılmış;konuyla ilgili yayımlanmış bildiriler gözden geçirilmiştir. İkinci bölüm, mevcut betonarme yapılarda güvenliği etkileyen faktörlerin irdelenmesine ayrılmıştır. Yapı elemanlarının davranış biçimleri ve yapı güvenliğine katkı düzeyleri ile malzeme özelliklerini değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, 1975 deprem yönetmeliğine göre projelendirilmiş binaların 1998 yönetmeliğindeki farklılıklar bakımından genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Betonarme binaların depremde hasar görmelerini önlemek amacı ile takviye edilmesi dördüncü bölümde ele alınmıştır.Bu doğrultuda, güçlendirme gerek ve ilkeleri ile taşıyıcı sistem elemanlarının güçlendirme yöntemleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study we examined to strengthen reinforced concrete buildings that are structured assign the rules of 1975 Earthquake Regulation. İn a sample building which is not suffered damage we inquired as if the structural elements have enough capacity to support the loads according to the rules of valid regulations. İn the first section definitions are given, the aim and the comprehense of the subject are told. İn the second section the factors that effects the structure of existing buildings are discussed. Material properties and the contribution levels of the structural elements to the confidence of the system are searched.. - - The methods of the strengthening of reinforced concrete buildings are given to protect them to damaged in an earthquake. The studies on a sample building and the results are given and strengthening methods are explained by the help of this example.