Betona sonradan yerleştirilen kimyasal ankrajların eğilme etkileri altında mekanik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the mechanical properties of chemically bonded post-installed in concrete under axial tensi̇on effects
  1. Tez No: 346764
  2. Yazar: MERDAN TÖREHAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ülkemizde mevcut yapı stoğu içerisinde yer alan binaların büyük çoğunluğunun yeterli deprem güvenliğinin bulunmadığından güçlendirilme gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Betonarme taşıyıcı elemanların ve taşıyıcı sistemin güçlendirilmesinde mevcut betonarme elemanlarla yeni elemanların birlikte uyum içerisinde çalışmasının sağlanmasında kimyasal ankrajların kullanımı gerekmektedir. Mevcut betonarme elemanların onarım ve güçlendirilmesinde sonradan yerleştirilen kimyasal ankrajlar, dış yükler altında eksenel çekme, eğilme ve kesme gibi etkilere maruz kalmaktadır. Bu sebeple, eksenel çekme, eğilme ve kesme gibi etkiler altında kimyasal ankrajların mekanik özelliklerinin ayrı ayrı ortaya konulması, sistem içerisinde davranışının belirlenmesi açısından önemlidir. Bu etkilerin ayrı ayrı araştırılması açısından üç farklı tez çalışması yapılmıştır. Bu tez, kimyasal ankrajların kapsamlı olarak incelenmesi için oluşturulan çalışma grubunun eğilme etkileri başlıklı alt bölümünün çalışmalarını içermektedir. Tez çalışmasında, betonarme elemanlara sonradan yerleştirilen kimyasal ankrajların eğilme etkileri altında mekanik özellikleri belirlenmiş, betonlama sırasında konulan mekanik bağlantı olarak nitelendirilen ankrajlar ile karşılaştırılması yapılmış olup, elde edilen sonuçlara bağlı olarak, kimyasal ankrajların yeterli çap ve boyda kullanılması durumunda daha etkin davranış sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The need for reinforcement arises since majority of the buildings in the building stock in our country lacks adequate earthquake safety. Use of chemical anchorage is required for having harmonious operation of existing ferroconcrete and new components. Chemical anchorages placed afterwards for repair and reinforcement of existing ferroconcrete components are exposed to axial tension, bending and cutting under external loads. Therefore, determining the mechanical properties of chemical anchorages under impacts like axial tension, bending and cutting is of importance in terms of assessing its behavior in a system. Three different thesis studies were prepared to investigate these impacts separately. This thesis study includes studies in a subchapter titled ?bending impacts? of a study group organized for detailed investigation chemical anchorages. In the thesis study, the mechanical properties of chemical anchorages under bending impact were determined and compared to that of anchorages described as mechanical joints located during cementation. Based on the results obtained, it was observed that chemical anchorages yield more effective behavior provided that they are used in adequate diameter and length.