Türkiye'de demiryolu taşımacılığı ve TCDD'nin karşılaştırmalı performans analizi
Railway transportation in Turkey and comparative performance analysis of TCDD
- Tez No: 136536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
V ÖZET Bu çalışmada, ilk önce, Türkiye' deki demiryollarının ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)' nın genel bir fiziki değerlendirmesi yapılmıştır. Daha sonra ise, verimlilik, güvenlik, işletme gelirinin gideri karşılama oranı gibi seçilmiş performans ölçütlerine göre TCDD' nin 1983-2000 yıllan arasında göstermiş olduğu performansın değişimi ortaya konulmuş ve 1999-2000 yılı uluslararası demiryolu istatistik verilerine dayanarak elde edilen performans ölçütlerine göre Türkiye ve seçilmiş bazı Avrupa ülkeleri arasında kıyaslamalar yapılmıştır. Son olarak da, kullanılan verilerin ve elde edilen performans ölçütlerinin yeterliliği irdelenmiştir. Ayrıca, TCDD' nin kısa ve uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesi ve performansa dayalı yönetim stratejilerinin geliştirilmesi konusunda önemli olacağı düşünülen sonuçlar ve somut öneriler de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI In this study, first of all, a general physical evaluation of railways in Turkey and Turkish State Railways (TCDD) is carried out. Then, change of performance of TCDD between 1983 and 2000 is presented according to chosen performance indicators such as ? productivity, security and ratio of management revenues to expenditures, and comparisons are performed between Turkey and some European countries according to the performance criteria based on 1999 and 2000 international railway statistics data. Last but not least, adequacy of performance indicators and data used is investigated. Moreover, results and concrete recommendations, which are considered to be important for determination of both short and long term goals and performance based management strategies for TCDD, are also given. «asss»"-