Türkiye'de bor mineralleri ve geleceği
Boron minerals in Turkey its future
  1. Tez No: 136537
  2. Yazar: VELİ CAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bor mineralleri adeta beşikten mezara diyebileceğimiz 250'yi aşkın ürünün hazırlanmasında kullanılmaktadır. Bu özellikleriyle 21. yüzyılın malzemesi olmaya aday gösterilmektedir. Her geçen gün ileri teknoloji gerektiren konularda yeni kullanım alanları bulunmaktadır. Ülkemiz, dünyadaki bilinen bor rezervlerinin yaklaşık %64'üne sahip bulunmaktadır. Böylesi bir rezerv üstünlüğüne sahip olduğumuz tek mineralimizdir Ülkemizde bor madenciliği yaklaşık 150 yıldır yapılmaktadır. Devletleştirilmenin yapıldığı 1978'den günümüze hızlı bir gelişim gösterse de çeşitli nedenlerden dolayı istenilen seviyeye getirilememiştir. Bu çalışmada, Bor mineralleri konusu genelde Dünya özelde ise Türkiye açısından geniş anlamıyla değerlendirilmiş, Türkiye için sonuçlar çıkarılıp, bulunan sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. Ülkemiz dünya bor piyasasından yaklaşık %20 gibi düşük bir pay almaktadır. Bu durum borlarımızı işlemeden ihraç etmemizden kaynaklanmaktadır. Ülke çıkarlarımız gereği ham bor ihraç etmek yerine rafine bor ürünleri kapasitemizi arttırıp sadece rafine bor ürünleri ve bor bileşikleri ihracına yönelmemiz gerekmektedir. Dünya tüketiminin ancak %1,5-2'si ülkemizde olmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi için sanayi kuruluşları ile Eti Holding A.Ş. arasında etkin bir işbirliği kurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Boron minerals are used in the production of over 250 products, which we can call“from craddle to grave”. With these qualities it is shown as the candidate to be the material of the century. Every day, new usage fields which require advanced technology are found. Our country has approximately 64% of the known boron reserves in the world. It is the only mineral that we have such a superiority on. In our country, boron mining has been conducted for about 150 years. Although it has shown a quick development from the nationalization in 1978 to now, it has been able to bring to the desired level because of several reasons. In this study, the subject of boron minerals are evaulated from the point of world in general and from the point of Turkey in special. Some conclusions have been drawn for Turkey, and some suggestions for the solution of encountered problems have been brought. Our country takes a little share such as %20 from the world boron market. This situation results from the fact that we export the boron without processing. In accordance with our country's profits, we need to increase the capacity of refined boron products and export only refined boron products and boron complex instead of exporting unrefined boron. Only 1,5-2% of the world consumption take place in our country. An effective cooperation must be set up between industry establishments and Eti Holding AS. to improve this situation.