Kalite iyileştirme teknikleri ve kalite odaklı bir problemin çözümünde altı sigma uygulaması
Quality improvement techniques and solving quality focused problem with six sigma
- Tez No: 136535
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Giderek küreselleşen ekonomide, verimliliğin ve kalitenin sürekli iyileştirilmesi, başarının ön koşulu durumuna gelmiştir. Sürekli iyileştirme rekabet ortamında başarıyı garantilemez ancak, sürekli iyileştirme çalışmalarının yapılmaması başarısızlığın en önemli nedenlerindendir. Bu çalışmanın amacı, sürekli iyileştirme çalışmalarına ışık tutan kalite iyileştirme tekniklerinin ayrıntılı analizini yaparak yeni bir yaklaşım olan 6 sigma metodolojisinin örnek bir çalışmada uygulanmasıdır. Çalışmanın ilk bölümünde, kalitenin rekabet üzerine etkisi tartışılarak kalitenin tarihsel gelişimine değinilmiştir. İkinci bölümde kalite geliştirme teknikleri ele alınarak, geliştirilen son teknikler üzerinde durulmuştur. Altı sigma metodolojisi ve uygulama adımlarının araştırıldığı üçüncü bölümden sonra Arçelik A.Ş. Kompresör İşletmesinde rotor montaj hatasının azaltılmasına yönelik 6 sigma metodolojisi ile bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY As the economy gets globalize, the continuous improvement of productivity and quality has become a prerequisite. Continuous improvement does not guarantee the success in competitive market, but not to carry out improvement studies is one of the most important reasons of failure. The aim of this study is to apply a new approach called 6 Sigma methodology in an example study by performing detailed analysis of quality improvement techniques guiding to continuous improvement studies. In the first chapter of the study, the historical development of quality is discussed by emphasizing effect of quality on competition. In the second chapter, quality improvement techniques are investigated and last developed techniques are focused on. Six Sigma method and its application steps are introduced in the third chapter. Finally, a study of Six Sigma application is carried out to reduce the defects in rotor assembly of Arçelik A.Ş. Compressor Plant.