Tungstenin asidik çözeltilerdeki anodik reaksiyonlarına difüzyon etkisi
Diffusion effect on the anodic reactions of tungsten in acidic solutions
- Tez No: 136538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
IV ÖZET Potansiyodinamik ve potansiyostatik polarizasyonlar ile döner disk elektrot metodu kullanılarak, asidik çözeltiler için rapor edilen üç farklı pH bölgesi için, anodik reaksiyon karakteristikleri belirlenmeye çalışıldı. Korozyon potansiyelinin, çözünme hızı düştükçe (anodik akım düştükçe), daha soy potansiyellere kaydığı ve pH 2.6'da maksimum değerine ulaştığı görüldü. Ayrıca korozyon potansiyelinin dönme hızına bağlı artışından, dönme hızının çözünme hızım düşürücü yönde etkisi olduğu sonucuna varıldı. Tungsten yüzeyinde oluşan oksit tabakasının çözünme hızı, yüzey yükünün sıfır olduğu nokta (pzc) olarak tanımlanan pH 2.6 civarında en az olduğu gözlendi. Pzc'nin altında pH azaldıkça, üstünde ise pH arttıkça oksit tabakasının çözünme hızının arttığı bulundu. pH 2.6'nın altında, pH düştükçe anodik akım üzerinde dönme hızı etkisi azalırken, pH 2.6 civarında azda olsa görülmeye başlandı. pH 2.6'nın üstünde ise, pH arttıkça, anodik akımın dönme hızıyla önemli ölçüde arttığı gözlendi. A bölgesinde (pH
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Using potentiodynamic and potentiostatic polarizations with rotating disc electrode technique, the anodic reaction characteristics of tungsten were tried to investigate in previously reported three different pH regimes. It was observed that as the dissolution rate decreased (the anodic current decreased), the corrosion potential shifted to more noble potentials and reached its maximum value at pH 2.6. Also considering the increase in corrosion potential with the rotation speed, it was concluded that rotation slows down the dissolution rate. The dissolution rate of surface oxide film was minimum at pH 2.6 which was identified as the point of zero charge (pzc) of the oxide film. Below pzc as the pH decreased and above pzc as the pH increased, the dissolution rate of oxide film increased. While influence of the rotation on the anodic current decreased as pH decreased below pH 2.6, it was in a considerable rate at around pH 2.6. The anodic reaction was under kinetic control in Region A (pH