Darbeli ve üflemeli gazaltı kaynak makinası tasarımı ve yapımı
Planning and constructing a shock and blow type inert gas welding machine
  1. Tez No: 8665
  2. Yazar: RAMAZAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada Alüminyum ve Magnezyum gibi hafif metallerin kaynağında kullanılan yüksek frekanslı yüksek gerilim ünitesi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Klasik Gazaitı ergimeyen elektrodlu kaynak makinalarında yüksek frekanslı yüksek gerilim; ark boynuzları ve L-C rezonans devresi ile gerçekleştirilmektedir. Gerçekleştirilmiş olan devrede yüksek frekans yarıiletkenlerle elde edilmekte ve frekans bandı istenildiğinde geniş sınırlar içinde değiştirilebilmektedir. Yapılan deneysel çalışmalarda kaynak arkının kolay başladığı, arkta kopma olmadığı, arkın rahat yandığı tesbit edilmiştir. Normal örtülü elektrodlu kaynak makinalarına uyarlandığı takdirde daha hızlı kaynak yapılabileceği ve ince saçların kaynağında düşük kaynak akımı ile kullanıldığında iş parçasında delinme olmayacağı ve arkın kapmayacağı sonucuna varılmıştır. II
Özet (Çeviri)
In this study a high voltage unit of high frequency which can be in the welding of metals, such as aluminium and magnesium was planned and realized. In convertional inert gas welding machines with tungsten electrod, the high voltage of high frequency is obtained by arc horns and by L-C resonance circuits. In the circuit we have designed, the high frepuency was obtained by semiconductor, and if required the frequency band can be changed in wide limits. In experimental studies f it was confirmed that the welding arc starts and burns more easily P and there is no interruption in the arc. If it is adopted to the normal welding machines it was understood that the welding could be much more faster t and if it is used with a lower welding current in the welding of thinner sheets of iron, there will be no perforation in the sheets and there will be no interruption in the arc.