Garp Linyitleri İşletmesi Ömerler mekanize kalın damarlarında optimum ayak uzunluğunun belirlenmesi
Determination of optimum longwall length of mechanised thick coal seam in GLI Ömerler coal colliery
  1. Tez No: 136562
  2. Yazar: İFFET UĞUR TAŞKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada; Mekanize uzunayak metoduyla üretim yapılan bir panoda en uygun ayak uzunluğunun belirlenerek buna bağlı olarak en düşük maliyetle kömür üretiminin sağlanması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak bölgesel şartları, teknik ve ekonomik faktörlerle birleştirerek bir modelleme yapılması çalışmanın temelini oluşturmuştur. Modelleme yapılırken son yıllarda problem çözmede çok kullanılan bir yöntem olan yöneylem araştırması tekniklerinden yararlanılmıştır. Yapılan bu çalışmada geliştirilen modelin uygulanması için GLİ Ömerler Yeraltı sahası incelenmiştir. Modelin çözülmesi için LINGO paket programı kullanılmıştır. Daha az maliyetle en fazla kömür üretiminin sağlanabileceği uygun ayak uzunluğunun bu programın işletilmesi ile ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak işletmede bundan sonra hazırlanacak panolar için bu çalışmadan elde edilecek verilerin kullanılmasının oluşturacağı avantajlar gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, it has been aimed to producing coal with the lowest cost by determining the optimum lenght of longwall face. To achieve this goal; regional conditions, economical and technical factors have been considered together and mathematical model based on Operational Research techniques has been carried out. An application of the nonlinear decision model has been applied in the coal colliery owned by GLI. For this purpose, the software called LINGO has been used for solving the model. Optimum length of a longwall face has been determined by using this program and it has been concluded that the result of model output can be used for Ömerler coal colliery. Length of longwall faces that will be planned in the future can be determined by using these results.