3213 sayılı Maden Kanunu ve uygulamaları ile Avrupa Birliği Maden Kanunu ve uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of Mining Law no:3213 and it's applications with European Union Mining Law and it's applications
  1. Tez No: 136572
  2. Yazar: AHMET BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER ÖNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, ülkemizde uygulanmakta olan 3213 sayılı Maden Kanunu ve Uygulamaları ile Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin Maden Kanunları karşılaştırılmıştır. Türkiye'de madenciliğin tarihçesine göz atılmış, Cumhuriyet öncesi ve cumhuriyet döneminde madencilik sektörü incelenmiştir. 1954 yılında yürürlüğe giren 6309 sayılı Maden Kanunu ve 1985 yılında yürürlüğe giren 3213 sayılı Maden Kanunu hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Avrupa Birliği'nin ortaya çıkış nedenleri, Avrupa Birliği'nin madenciliğe bakış açısı hakkında araştırma yapılmış, toplulukta madencilik sektörünün ekonomik gelişimi ve ülkemizin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerine değinilmiştir. Sonuç olarak yapılan bu çalışma ile Avrupa ülkelerindeki maden kanunlarının ülkemiz maden kanununa göre olumlu, olumsuz yönleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Mining Law No. 3213 which is in valid in our Country and its applications are compared with the Mining Law of the countries that are members of European Union Short history of mining in Turkey is revised. Mining sector in Ottoman Empire and during Turkish Republic is examined. It is informed about Mining Law No: 6309, that came into validity in 1954 and Mining Law No: 3213, that came into validity in 1985. In addition; causes of European Unions existence and view of European Unions to mining sector are searched. Economical development of mining industry in European Unions and their relations with our country are mentioned. As a result, the help of this study reveals positive and negative sides of mining laws in European countries and our country.