Havaalanlarında esnek ve rijit üstyapıların karşılaştırılarak incelenmesi
Review of flexible and rigid pavements by comparing each other on airports
  1. Tez No: 136571
  2. Yazar: ENGİN EMRESOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
XV ÖZET Son yıllarda ulaştırma türü açısından önemli bir yere sahip olan havaalanlarının tasarımı ve hangi tip üstyapı tipinin kullanılacağının bilinmesi ekonomik açıdan önemlidir. Bu tezde, havaalanında bulunan pist, apron ve taksi, yollarında devamlı olarak uçak hareketlerine maruz kalan esnek ve rijit üstyapıların tasarım yöntemleri ele alınmış ve bu iki üstyapı türü arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Havaalanlarında bulunan pist, apron ve taksi yolları ile ilgili bilgiler 2. bölümde ele alınmış, izleyen bölümde havaalanında kullanılan üstyapı tipleri açıklanarak üstyapının mukavemeti ve referans kalınlığının bulunması ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. 4. bölümde esnek ve rijit üstyapıların kalınlıklarının tasarımı hakkında bilgiler verilerek tasarım örneği yapılmıştır. 5. bölümde ise havaalanlarındaki üstyapılarda görülen bozukluklar ve tasarım işleminde hangi tip üstyapının seçileceğine dair bilgilere yer verilmiştir. Son bölümde esnek ve rijit üstyapıların maliyet açısından karşılaştırılması yapılarak gerekli tablo ve grafikler oluşturulmuştur. Anahtar Kelimeler : Havaalanı; Esnek Üstyapı; Rijit Üstyapı; Üstyapı Tasarımı; Üstyapı Tipleri, Üstyapı Maliyeti.
Özet (Çeviri)
XVI ABSTRACT Airport design has become a significant issue in transportation in the recent years. Considering that the most useful types of pavement in design are a very important thing in economical point of view. To choose the most suitable pavement type an economic analysis should be carried out. In this thesis, design methods of runway, apron and design methods of flexible and rigid pavements were explained. Later then, comparison were made between these two types of pavement. Relevant information related to runway, apron and taxiway on airport were given in the second section. In the following section, the pavement types used on airports were explained. Moreover related information of solving strength and reference thickness of pavements were also indicated. Finally in the fourth section, information about design of thickness of flexible and rigid pavements were given, and design example were revealed. In the fifth section, choose of pavement types and maintenance of pavements were explained. Finally, in the last section, design examples of economic analysis of rigid and flexible pavement were given, required graphics and tables were occured. Key Words : Airport ; Flexible Pavement ; Rigid Pavement ; Pavement Design of Airports ; Types of Pavement, Cost of Pavement.