Aviyonik sistem donanım entegrasyonu
Avionic system hardware integration
- Tez No: 136581
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN KARAMANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 414
Özet
AVİYONİK SİSTEM DONANIM ENTEGRASYONU ÖZET Bu tezde, uçan platformların bir türü olan askeri savaş uçakları ana hatlarıyla detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Ancak tezin maksadına uygun olarak belirgin bir uçak modeli yerine günümüz modern elektronik teknolojisine paralel olarak gelişmiş askeri uçak elektronik sistemleri ele alınmıştır. Askeri savaş uçakları savaşçı (fighter) ve eğitim (trainer) olmak üzere iki ana başlık altında değerlendirilir. Bu iki tür arasındaki tek fark eğitim uçağında savaşçının aksine gelişmiş bir silah sisteminin bulunmamasıdır. Savaş uçaklarının silah sistemleri bir genellik göstermeyip uçağın tipine, kullanım amacına ve ihtiyaca göre değişkenlik göstermektedir. Bu sebepten dolayı genellik bozulacağı için tezin amacına uygun olması bakımından çalışmada silah sisteminden bahsedilmemiştir. Dolayısı ile bu tezde bir askeri eğitim uçağının elektronik sistemleri anlatılmıştır. Uçakların elektronik sistemleri, havacılık elektroniği anlamına gelen“aviyonik”olarak adlandırılır. Uçak elektronik sistemlerinden oluşan yapıya ise aviyonik sistemler denir. Yeni bir aviyonik sistem tasarımı, mevcut bir aviyonik sistemin modernizasyonu, aviyonik sistemlerin birbirleriyle entegrasyonu ve bakım ile arıza bulma işlemleri elektronik mühendisliği alt yapısı olan aviyonik sistem mühendisleri tarafından yapılır. Bu tezde, aviyonik terimi ve aviyonik sistem mühendislerinin tasarım çalışmaları ve tasarımın basamakları genel haliyle anlatılmaya çalışılmıştır. Gelişmiş bir silah sistemi bulunmayan bir savaş uçağı (eğitim uçağı), tüm aviyonik sistemleri kontrol eden bir ana bilgisayar sistemi etrafında inşa edilir. Uçağın asgari aviyonik sistemini; uçuş esnasında dünya üzerindeki yerini tespit eden ve uçuş malumat bilgilerini üreten bir navigasyon sistemi, pilotların birbirleri ile ve dış dünya ile iletişimini sağlayan bir haberleşme sistemi, uçuş esnasında karşılaşılan hava ve yer hedeflerini tespit eden bir RADAR sistemi ve tüm bilgileri görüntüleme işlevini yerine getiren bir gösterge kontrol sistemi meydana getirir.VI Bu tez çalışmasında yukarıda adı geçen aviyonik sistemler, bu sistemlerin birbirleri ile veri alış-verişini sağlayan arayüz yapıları ve bağlantıları detaylı olarak incelenmiştir. Sonuçta askeri bir eğitim uçağının genel bir aviyonik sistemi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
VI 1 SUMMARY In this thesis, military aircraft, which is a type of flying platforms, is investigated in detail. For the aim of this thesis, we focused on a general modern aircraft, instead of a specific model, using improved electronics technology. Military aircrafts are mainly classified into two kinds, fighter and trainer. The only difference between these two is that trainer aircrafts do not have improved weapon system. Weapon system are varying according to objective and mission of the aircraft. Owing to this fact, weapon systems are not mentioned within this thesis. Therefore, in this thesis military trainer aircraft is investigated. Electronic systems of the aircrafts are called avionics which is derived from“Aviation Electronics”. A new avionics system design, modernization of a system, interfaces between avionics systems, maintenance, and troubleshooting of these systems are performed by avionics system engineers with electronics background. In this thesis a brief description of avionics and design parameters, and basics of avionics system engineering are described in general terms. In a trainer aircraft with earlier forms of weapon system, all avionics are integrated around a main computer. Minimum avionics configuration consist of navigation system (which provides navigational data such as coordinates, flight conditions, speed and acceleration, and air data parameters), communication system (which enables communication within aircraft and outer world), RADAR system (which determinates targets), display control system (which provides flying data for man machine interface). In this study, previously mentioned avionics systems, interfaces between these systems, and communication protocols are discussed in detail. As a result, a general conceptual approach of designing a military trainer aircraft is presented.