Aviyonik cihazların test edilmesi için VXI tabanlı otomatik test sistemlerinin oluşturulması
Consitution of VXI based automatic test equipment for testing of avionic instruments
  1. Tez No: 121631
  2. Yazar: SERVET BELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada endüstride ve özellikle havacılık alanında kullanılan VXI tabanlı Otomatik Test Cihazları ( Automated Test Equipment- ATE) incelenmiş ve uçaklarda Otopilot Kontrol Panelinde denemesi yapılan bir ATE sistemi tasarlanmış ve test edilmiştir. Çalışmanın başında VXIhat (VXIbus) tabanlı modüller ve bunların entegrasyonu ile oluşturulan ATE sistemlerinin teknik özellikleri ve genel yapısı incelenerek sistem konfıgürasyonu belirlenmiştir. Test sisteminin donanım ve yazılımı bu konfıgürasyonda oluşturulduktan sonra, bir test uygulaması yapılmıştır. Uygulama kapsamında C-160 uçaklarının kritik bir ünitesi olan Otopilot Kontrol Paneli seçilmiştir. Seçilen bu ünitenin teknik bilgileri incelenmiş ve Test Program Setin oluşturulmasında kullanılacak Referans Test Dokümanı hazırlanmıştır. Bu kapsamda ünitenin test ölçüm noktaları ve bu noktalardan alınacak verilerin değerlendirilmesine yönelik bilgiler oluşturulmuştur. Hazırlanan bu referans dokümandan sonra test sisteminde bu ünite için kullanılacak test programı oluşturulmuştur. Test programı, görsellik ve kolay kullanım açısından basit menüler oluşturularak hazırlanmıştır. Test işlemi toplam 100 adımdan oluşmakta ve test işlemi sonucunda hangi adımların geçtiği ve hangi adımlarda sorunlar ile karşılaşıldığı rapor edilerek test işlemi tamamlanmaktadır. Son olarak da yapılan çalışmanın bir değerlendirmesi yapılarak tez çalışması sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, investigation and design of Automatic Test Equipment (ATE) used in industrial and aerospace fields was accomplished. For example, an Autopilot Control Panel used in A/C were tested with this ATE. In the beginning of this study, the configuration of the system was determined after investigation of technical specifications and general features of VXIbus based modules and ATE system constituted by integrating of these modules. After hardware and software of test system was constituted on this configuration, a test was executed to the component used on C-160 A/C as Autopilot Control Panel. Technical information of this component was examined and Reference Test Document to be used in establishment of Test Program Set was prepared. In this document, the points of test measurement and evaluation of the information to be obtained from these points were defined. Following preparation of Reference Document, Test Program Set used for this component was constituted. Test Program was prepared with basic menus for easier usage and visual. Test process was executed with 100 steps and after test was finished, the test result was reported. Finally, conclusion and evaluation of this study were given.