Fe3Al1 metallerarası bileşiğinin borlanması
Boronizing of Fe3Al (Fe77Al23 and Fe72Al28) alloys
  1. Tez No: 136588
  2. Yazar: NEŞE ÖZTÜRK KÖRPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
IV ÖZET Yüksek Lisans Tezi Fc3Al( Fe77Aİ23 ve Fe72Al28) ALAŞIMLARININ BORLANMASI NEŞE ÖZTÜRK KÖRPE Osmangazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitisü Metalürji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. REMZİ GÜRLER Bu tezde Eskişehir Kırka Boraks Tesisleri' nden temin edilen boraks kullanılarak, sıvı ortamda borlama işlemi ile Fe77Al23 ve Fe-/2A128 alaşımlarının borlama olanakları çalışılmıştır. Borlama işlemleri 1000 °C'de 8,10,12,15 saatlik süreler için uygulanmıştır. Fe77Aİ23 alaşımının borlama banyosunda redükleyici madde olarak 86 )am'lik, Fe72Aİ28 alaşımı için 23 u.m'lik SiC kullanılmıştır. Yapılan x- ışını analizlerinde Fe77 AI23 alaşımının yüzeyindeki tabakada Fe2B fazı, Fe72Al2g alaşımında ise Fe2B ve FeB fazları elde edilmiştir. Mikroyapılarda işe dişli yapıya sahip borür tabakası görüntülenmiştir. Borlarrmış numunelerde 1300 HV- 1800HV aralığında mikrosertlik değerleri elde edilmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda horlamanın, Fe3Al( Fe77Al23 ve Fe72Al28) alaşımlarına uygulanabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis BORONIZING OF Fe3Al (Fe 77A1 23 and Fe72Al28) ALLOYS NEŞE ÖZTÜRK KÖRPE Osmangazi University Graduate School of Natural and Applied Sciences Metallurgical Engineering Program Supervisor: Prof. Dr. REMZİ GÜRLER In this thesis, Borax obtained from Kırka Borax Plant was used for boronizing of Fe77Aİ23 and Fe72Aİ28 alloys. Boronizing process is applied at 1000°C for 8,10,12 and 15 hours. SiC is used as the reducing agent with the grain size of 86 um and 23 um, respectively. Results of x-ray analysis showed that Fe2B phase was formed on the surface layer of Fe77Aİ23 alloy and Fe2B+FeB phases on the surface layer of Fe72Aİ28 alloy. Tooth- shaped boride layers are observed in microstructures. The microhardness values obtained in boronized specimens are in the range of 1300HV- 1800HV. As a result of this study it is seen that boronizing can be applied to Fe3Al ( Fe77Aİ23 and Fe72Aİ28) alloys.