Türkiye'de imal edilen çelik kazanlarda kullanılan malzemeler
Used materials of steel boilers to manufacture in Turkey
- Tez No: 136589
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu tezde, ülkemizde imal edilen çelik kazanlarda kullanılan malzemeler incelenmiştir. Kazan malzemelerinin imal şekilleri, mukavemet ve kimyasal özellikleri araştırılmıştır. Çelik kazanlarda kullanılan başlıca malzemeler; Kazan sacları, kazan boruları, çelik çubuklar, civata ve somunlar, kaynak eloktrotları, yalıtım malzemeleri, refrakter malzemeler ve döküm malzemelerdir. Kazan malzemelerinin maruz kalacağı etkiler incelenmiş malzeme seçimi yapılırken bu faktörlerin dikkate alınması gerektiği anlatılmıştır. Kazana etki eden faktörler ise yenim, ısıtma ve soğutma esnasında ortaya çıkan dönüşümler, kaynak bölgesinde sıcaklık dağılımı ve değişimi, gerilmeler ve çatlaklar, gevrek kırılma, gerilme giderme tavlaması, yorulma, sünme ve korozyondur. Ayrıca, kazanlar hakkında bilgiler verilmiş ve çelik kazanların özellikleri anlatılmıştır. Kazanlar birçok kritere göre sınıflandırılmaktadır. Genel olarak; çelik, dökme dilimli, standart ve yoğuşmah kazanlar olarak sınıflandırılırlar. Bu tezin, ülkemizde kazan imal eden imalatçılarımızın çalışmalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this thesis, used materials of steel boilers to manufacture in our country are studied. Manufacturing method of boilers, resistance, its chemical characterictics are resarched. Used materials of steel boilers are boiler plates, boiler tubes, steel rods, baits, nuts, weld electrodes, insulating materials, refractory products and cast materials. Exposed to influences of boiler materials are studied. When materials choose, this influences are attentioned. Exposed to influences of boiler are corrosion, transformations during heating and cooling, heat dispersion and heat change at weld zone, tension and cracks, broken crips, tension removing heating, wearing, stretched. In addition, knowledge about boilers are gave and characterictics of steel boilers are explained. Boilers are classified according to many condition. These boilers are; steel, sliced cast, standard and densely. This thesis, boiier marker's works of our country to improve are aimed.