Trafik yönetiminde karşılaşılabilecek teknik, idari ve finansal sorunların belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunması
Determining the technical, managerial and financial problems and finding solutions in traffic management
  1. Tez No: 136617
  2. Yazar: BURAK IŞIKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORKUT ARBERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde yapılan çalışmada amaç trafik yönetiminde karşılaşılabilecek teknik, idari ve finansal sorunların belirlenmesi ve çözüm yollarının bulunmasıdır. İlk bölüm tez konusuna giriş olarak düzenlendi. İkinci bölüm trafik yönetimi hakkında genel bilgileri kapsamaktadır. Bu genel bilgilerde trafik yönetiminin tanımı, amacı, çalışma prensipleri, kontrol sistemleri, izleme sistemleri, iletişim şekilleri, trafik işaretleri, bilgilendirme levhaları, bilgisayar destekli sistemler, yol algılayıcıları, acil durum sistemleri ve otomatik geçişler anlatıldı. Üçüncü bölümde önce trafik yönetimi teknik yönden incelendi, ortaya çıkabilecek sorunlar belirlendi ve bu sorunlara karşı çözüm yollan araştırıldı. Talep yönetimi ve mühendislik ölçütleri konulan incelendi ve meydana gelebilecek diğer teknik sorunlara yer verildi. Dördüncü bölümde trafik yönetimi idari yönden incelendi, ortaya çıkabilecek sorunlar belirlendi ve bu sorunlara karşı çözüm yollan araştınldı. Trafik yönetiminde planlama, organizasyon, personel ve kadro dağılımı, personel eğitimi, kurumsal işbirliği ve koordinasyon konulan incelendi. Bu konularda ortaya çıkabilecek sorunlann çözüm yollan araştınldı. Beşinci bölümde trafik yönetimi finansal yönden incelendi, ortaya çıkabilecek sorunlar belirlendi ve bu sorunlara karşı çözüm yollan araştınldı. Trafik yönetiminde bütçe oluşturulması ve analizi, teçhizat çeşitleri, teknik ve idari giderler, değer mühendisliği, ihale ve sözleşme koşullan, inşaat sahası kontrolü konulan incelendi. Altıncı bölümde trafik sistemlerinde tasarım, bilgisayar programlannm yüklenmesi ve bakım çalışmalan sırasında oluşabilecek sorunlar incelendi. Trafik sisteminde oluşabilecek problemlerin kaynaklan altı başlıkta incelendi. Bunlar yerel destek eksikliği, teknik bilgi eksikliği, sistem yüklemesi sırasında yetersiz denetim, standart olmayan araç kullanımı, eski model cihazların kullanımı, düşük fiyat uygulamalı ihale yöntemleri olarak belirlendi. Yedinci bölümde sonuç ve önerilere yer verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study in this thesis, determining the technical, managerial and financial problems and finding solutions in traffic management. In the first chapter, thesis subjects are introduced. In the second chapter, general informations about traffic management are told. These general informations are explanation of traffic management, the aim of traffic management, the traffic management in the world, the operational principles of traffic management, control systems in traffic management, monitoring, communication systems in traffic management, traffic signs in traffic management, signboards, technology and computer systems, road detectors, emergency systems, automatic passing. In the third chapter, technical examination of traffic management and determination of the technical problems and finding solutions to them are told. Demand management, engineering measures and the other technical problems are explained. In the fourth chapter, managerial examination of traffic management and determination of the managerial problems and finding solutions to them are told. The planning in traffic management, the organization in traffic management, personel and staffing in traffic management, the managerial examination of traffic management, maintenence actions in traffic management, public sector staffing in traffic management, private sector staffing in traffic management, personnel training in traffic management, technical personnel training in traffic management, operations training in traffic management, training techniques in traffic management, institutional cooperation and coordination in traffic management are explained. In the fifth chapter, financial examination of traffic management and determination of the financial problems and finding solutions to them are told. Budgeting in traffic management, budget analysis in traffic management center, preventive and response maintenance, incident management response, value engineering and analysis, procurement strategies and contracting options, contracting options, selection of strategy and option, guidelines to reduce risk, construction zone controls, installation inspection practices,periodic inspections and reviews, maintenance practices, maintenance records are explained. In the sixth chapter, lack of local support, lack of technical knowledge, inadequate inspection during installation, nonstandardization of equipment, obsolete equipment, procurement and low bid restrictions in traffic management are explained.