Temizlik kağıdı üretim hatları için önleyici bakım aralıklarının analizi
  1. Tez No: 136616
  2. Yazar: HATİCE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN SİPAHİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Endüstride ortaya çıkan maliyetler genellikle üretim sürecindeki makinelerin tamiri ve yenilenmesinden kaynaklanmaktadır. Tamir ve yenilenme maliyetleri, makinelere uygun bir plan dahilinde önleyici bakım yapılmasıyla azaltılabilir. Sistemin gözlemlenmesi ve önleyici bakım faaliyetleri uygulanması, bu tür maliyetleri azaltmada temel yaklaşımlardan biridir. Bazı işletmelerin kendi bakım stratejilerinin en iyilenmesinde ve sistemlerinin modellenmesinde yeterli çabayı göstermemelerinin nedeni kendilerine sağlayacağı faydayı bilmemeleri olabilir. Bu çalışmada, Toprak Temizlik Kağıdı Sanayi ve Ticaret A.Ş. fabrikasındaki Konverting üretim hatlarında arızi duruşları azaltmak ve makine etkinliğim arttırmak amacıyla ne kadar sıklıkta önleyici bakım yapılması gerektiği, çözümde işletmedeki bakım kayıtlan kullanılarak ve Markov karar sürecinden yararlanılarak araştırılmıştır. Anahtar Kelimeler Bakım Planlaması Önleyici Bakım Markov Karar Süreci
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Some of the major expenses incurred by industry is related to the replacements and repairs of manufacturing machinery in production processes. The replacement and repair cost of machinery can only be reduced by scheduled preventive maintenance activities. Condition monitoring and preventive maintenance are the main approaches adopted to reduce these costs. However, most companies devote insufficient effort to modelling their systems and optimising their maintenance stratagies, to benefit fully from the advantages that they offer. In this study, Markov decision process is used to reduce unscheduled downtime, to increase machine efficiency and to decide the frequency of preventive maintenance activities within Converting production line of“Toprak Temizlik Kağıdı Sanayi ve Ticaret A.Ş.”. Key Words Maintenance Planning Preventive Maintenance Markov Decision Process