Dikdörtgen çerçeveli yapılarda yaklaşık hesap metotları
Approximate analysis of rectangular building frames
  1. Tez No: 136630
  2. Yazar: SERDAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ÖZÇELİKÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışma yaklaşık hesap metotlarının günümüzdeki gerekliliğini ve geçerliliğini araştırmak için yapılmıştır. Bunun için dikdörtgen çerçeveli yapılarda yaklaşık hesap metotları kullanılarak kesit tesirlerinin nasıl hesaplanacağı anlatılmış ve bir çok örnek çözülmüştür. Konu ile ilgili bir kanaate varabilmek için yaklaşık hesap metotlarıyla çözülen örnekler Sap 2000 bilgisayar programıyla da çözülmüş ve yüzde hataları bulunmuştur. Bulunan hata oranları ve harcanan zaman göz önüne alındığında bu metotların uygulamada gerekli ve geçerli olmadığı, ancak yapı davranışı hakkında bilgiler içerdiğinden teorik eğitimde anlatılmasının öğrencilerin mühendislik sezisinin gelişmesine yardımcı olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work is done to investigate the necessity and the validity of the approximate analysis techniques. The determination of internal forces in the structures composed of frames using some approximate methods are examined and some problems are solved. In order to make a decision about the validity of some approximate methods the problems solved using approximate methods are also solved using SAP 2000 (Structural Analysis Program) and compared with each other to calculate the absolute error occurred. Considering the absolute error occurred and the time spent during the analysis one can say that this method is not valuable and may not be toughed during engineering education. We think that teaching of this method of analysis may help us to understand the actual behavior of the framed structures and to develop the engineering intuition of engineering students.