Türkiye'de mermer dışsatımı ve karşılaşılan sorunlar
Marble export of Turkey and received problems
  1. Tez No: 136629
  2. Yazar: ŞEVKİ YUSUF GÜRKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET Türkiye, dünya mermer rezervlerinin yaklaşık %40'ına sahiptir. Bu rezerv değişik renk ve desenleriyle kaliteli mermerlerden oluşmaktadır. Türkiye'nin mermer rezervleri dünya mermer piyasasında başa güreşecek bir potansiyele sahiptir. Mevcut potansiyeline karşın dünya dışsatımında Türkiye'nin elde ettiği pay %2,5'larda seyretmektedir. Bu seviye oldukça yetersiz kabul edilmelidir. Türkiye mermer dışsatımında hak ettiği yeri çok kısa bir zamanda alabilir. Bu amaçla Türkiye mermer dışsatımı değerleri ve dışsatımda karşılaşılan sorunlar irdelenmiştir. Gerekli görülen bazı pratik bilgiler verilmiş ve bu veriler eşliğinde belli sonuçlara varılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Turkey has, about 40% of world marble reserve. This reserve has very qualified stones with variety of colours and design. Turkey's marble reserve has a potential ability to play head in world marble market. Despite this qualified potential, Turkey has a 2,5% of world marble export. This level may be accepted as insufficient. Turkey can take it's right place in marble export in a very short time period. In this study, marble export data and marble export problems of Turkey have been examined. Marble export figures of Turkey have been examined and some necessary suggestion have been made to improve the current export problems faced.