Antikanser tedavide siklofosfamid nedenli hemotoksisitenin önlenmesinde çinkonun olası sitoprotektif etkileri
Possible cytoprotective effects of zinc in the protection of hemotoxicity caused by cyclophosphamide in the treatment of anticancer
- Tez No: 136631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN AYHANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Antikanser ilaçlara karşı tümörlerin sahip olduğu direncin üstesinden gelmek için kanser tedavisinde yüksek dozda alkilleyici ajanlar (Siklofosfamid) kullanmak gerekir. Ancak alkilleyici ajanların kullanılması hemotoksisite, ürotoksisite ve kanserojenite gibi istenmeyen etkilere neden olmaktadır. Son zamanlarda bazı eser elementlerin (çinko) çeşitli sitotoksik ilaçların toksisitelerini azaltarak onların daha etkin olan yüksek dozlarda kullanılmalarına olanak sağladığı bildirilmiştir. Bu deneysel çalışmada bir eser element olan çinkonun 3 ve 6 mg/kg dozları siklofosfamid nedenli hemotoksisite üzerine periferik kan ve kemik iliğine koruyucu etkisi sıçanlarda test edilmiştir. Bu amaçla 50, 100 ve 150 mg/kg siklofosfamidin sıçan lökosit, trombosit, kemik iliği çekirdekli hücreleri üzerindeki toksik etkileri karşılaştırılmıştır. 50 mg/kg siklofosfamid verilen deney grubunda lökosit sayısında % 76, trombosit sayısında % 38 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısında da % 78' e varan azalmalar kaydedilmiştir. En yüksek toksisitenin 150 mg/kg siklofosfamid verildiğinde ortaya çıktığı gözlenmiştir. Bu deney grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında lökosit sayısı % 91, trombosit sayısı % 52 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı % 91' e varan düşüş göstermiştir. 3 ve 6 mg/kg verilen çinkonun siklofosfamid toksisitesini önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. 50 mg/kg siklofosfamid ile birlikte 3 mg/kg çinko verildiğinde 50 mg/kg siklofosfamid alan gruba göre trombosit sayısı % 47, lökosit sayısı % 64 ve kemik iliği çekirdekli hücre sayısı % 65 oranında artmıştır. 6 mg/kg çinko ise bu dozdaki siklofosfamid toksisitesini, trombositlerde % 48, lökositlerde % 75 ve kemik iliğinde % 74 oranında azaltmıştır. 100 ve 150 mg/kg siklofosfamid verilen gruplarda da 6 mg/kg çinkonun, periferik kan ve kemik iliğinde 3 mg/kg çinkodan daha koruyucu olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar, çinko dozunun belirli oranlarda kontrollü olarak arttırılması ile daha yüksek dozlarda siklofosfamid kullanılarak güçlü bir terapötik etkinliğin sağlanabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is necessary to use high doses of alkylating agents for the intensive chemotherapy to overcome the resistance wich the tumors have aganist the anticancer drugs. Using alklating agent causes unwilling effects as hemotoxicity, urotoxicity and carsinotoxicity. Recently some trace elements are reported to decrease the toxicity of cytotoxic drugs when used in high - doses. In this study, the posible protective effect 3 mg/kg and 6 mg/kg of zinc aganist on the hemotoxicity caused by cyclophosphamide in normal rats have been tested. For this reason, the toxic effects of 50, 100, 150 mg/kg Cyclophosphamide on rat leucocyte, thrombocyte and bone marrow nucleated cells were compared. In only 50 mg/kg Cyclophosphamide given group, the numbers of thrombocytes, leucocytes and bone marrow nucleated cells decreased 38 %, 76 % and 78 %, respectively. The highest toxicity was observed in the 150 mg/kg Cyclophosphamide. Given group of which the numbers of leucocyte decreased down to 91 %, the numbers of thrombocyte decreased down to 52 % and the numbers of bone marrow nucleated cells decreased down to 91 % as compared to control, respectively. When given together with the above Cyclophosphamide doses, 3 and 6 mg/kg zinc considerably reduced the Cyclophosphamide related toxicity. When given with 50 mg/kg Cyclophosphamide, 3 mg/kg zinc raised the numbers of thrombocytes, leucocytes and bone marrow nucleated cells up to 47 %, 64 % and 65 % respectively. Injected with 50 mg/kg Cyclophosphamide, 6 mg/kg zinc increased further the above parameters up to 48 %, 75 % and 74 % respectively. When compeared to 3 mg/kg zinc in 100 and 150 mg/kg Cyclophosphamide groups 6 mg/kg zinc was more protective on periferal blood and bone marrow. Our data suggest that increased zinc doses may result in a more therapeutic effect against increased Cyclophosphamide doses. VI