Türkiye'nin genel enerji durumu; sanayide enerji üretimi ve atık ısı
General energy situation of Turkey; energy management in industry and waste heat
  1. Tez No: 136640
  2. Yazar: GÖKHAN POZAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Bu çalışmada; ülkemizin içinde bulunduğu enerji krizi anlatılmıştır. Türkiye'nin enerji konusunda 1923 'ten bugüne kadar neler yaptığını ve şu anda neler yapması gerektiği araştırılmıştır. Türkiye'nin kişi başına düşen elektrik tüketimi Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırıldığında çok düşüktür. Türkiye gereksinimleri karşılamak için yeni enerji stratejileri ve gelişim etkinlikleri belirlemelidir. Böylelikle kişi başına düşen enerji miktarı arttırabilir. Öncelikli enerji politikaları. Birincil enerji kaynakların etkin kullanımı,. Yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının eklenmesi,. Ve enerji tasarrufu olmalıdır. Milli enerji talebi Türkiye'nin ekonomik hedefleri ile uyum içinde karşılamak enerji sektöründeki yatırımlar için yeterli ödeneklerin tahsisini gerektirir. Enerji tasarrufundan sağlanabilecek 3 milyar $ ileriki yıllarda yapacağımız yatırımlar için çok önemli kaynak olacaktır. Tülomsaş fabrikasındaki çalışmalar atık ısıdan enerji geri kazanım yöntemleri ile enerji tasarrufu sağlanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study is about the energy crisis of our country we searched what Turkey has done about energy since 1923 and what should Turkey do now. Turkey's per capita electricity consumption is too low when compared United States and the European Union Countries. Turkey has to adapt new energy strategies and development activities to meet requirements. In this way we can increase amount of per capita energy consumption. Priority for energy policies should be. To use primary energy sources efficiently. Adding renewable energy sources. Energy savings. Meeting national demand in accordance with Turkey's economic targets requires allocating sufficient finances for investments in energy sector. 3 billion $ that we can obtain from energy saving is enough for our energy investment for next years. Our researches on Tülomsaş Company showed that we can save energy with waste heat energy recovery methods.