Işık filtreleri
Light filters
- Tez No: 136639
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUNÇ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışmada ilk olarak ışık filtreleri üzerinde durulmuş, yapılış şekillerine göre filtre çeşitleri açıklanmıştır. Bu filtre çeşitlerinden“absorpsiyon filtresi”ayrı bir bölüm olarak ele alınmıştır. Absorpsiyon filtreleri camın iyonlara veya koloidal olarak renklendirilmesiyle oluşturulmaktadır. Buna bağlı olarak“cam”konusu geniş ve detaylı bir şekilde incelenip, camın renklendirilmesi ayrıntılı bir biçimde sunulmuştur. Deneysel aşamada, soda-kireç-silika camı üç farklı renklendirici malzeme ve üçer farklı oranla renklendirilerek, 9 ayrı absorpsiyon filtresi elde edilmiştir. Elde edilen bu renkli filtrelerin ilk olarak UV spektroskopisinde dalgaboyuna karşılık geçirgenlik grafikleri alınmış, her bir filtrenin dalgaboyu ve geçirgenlik değerleri karşılaştınlmıştır. Daha sonra bu filtrelerin SEM mikrograflan ve EDX spektrumlan alınmıştır. SEM mikrograflan ile renklendirici maddenin cam yüzeyinde düzgün dağılıp dağıtmadığı ve EDX spektrumlan ile de cam içerisinde olması beklenen elementlerin varlığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, first of all light filters are taken up and their types with respect to their production are clarified. Among these filter types, absorption filter is investigated separately. Generally, absorption filters are made by coloring the glass with ions and colloidal. Depending on this, the subject of glass is investigated and the coloring of the glass is presented in detail. In the experimental step, soda-silicat-lime glasses are colored with three different coloring matters with three different ratios and nine different absorption filters are produced. These produced filters' transmittans graphics versus wavelength are taken in the UV spectroscopy, each filters' wavelength and transmittans values are compared. Later, the SEM micrographs and EDX spectrums of these filters are taken. It is searched that whether the mixture of SEM micrographs and coloring matters are distributed on the glass or not. The EDX spectrums and the elements are expected to be in the glass are searched.