Eser miktardaki metallerin moleküler baskılı polimerler kullanılarak değiştirilmesi ve alev atomik absorpsiyonu ile analizi
Preconcentration of trace elements using molecular imprinting polymers and analysis by flame atomic absorption spectroscopy
  1. Tez No: 136648
  2. Yazar: EBRU BİRLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GEDİKBEY, DOÇ. DR. RIDVAN SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Son zamanlarda, moleküler tanımlamaya dayanan ayırma teknikleri hedef molekülün yüksek seçiciliğinden dolayı pek çok alanda büyük ilgi görmektedir. Moleküler baskılama, böyle sistemlerin hazırlanması için uygulanan bir tekniktir. Bu çalışmada; yüksek seçicilikle ağır metal iyonlarının uzaklaştırılması için moleküler baskılı adsorbent hazırlanmıştır. Ortalama 150-200 um boyutlu Cu(II)- baskılı p(etilenglikoldimetakrilat-metakriloamidohistidin/ Cu(II)) (p(EGDMA- MAH/ Cu(II)) mikroküreler dispersiyon polimerizasyonu ile hazırlanmıştır. Cu(H)-basJalı mikroküreler, metal çözeltilerinden Cu(II) iyonlarının adsorpsiyon ve desorpsiyonunda kullanılmıştır. Adsorpsiyon dengesine 1 saatte ulaşılmıştır. Baskılı mikrokürelerde Cu(ü) iyonun maksimum adsorpsiyon kapasite değeri 48 mg/g'dır. pH değişimi, baskılı mikrokürelerin adsorpsiyon kapasitesinin belirlenmesinde çok önemlidir. Farklı metal karışımlarında gözlenen adsorpsiyon kapasitesi Cu(H) > Zn(II) > Ni(II) > Co(H)' dır. Baskılı mikroküreler, 0,1 M EDTA çözeltisi ile kolaylıkla dejenere edilebilmektedir. Baskılı mikroküreler, hedef molekül için seçicilik göstermektedir. Bu özellik, yüksek adsorpsiyon kapasiteli Cu(ü) iyonlarının seçici uzaklaştırılmasında Cu(II)-baskılı mikrokürelerin önemini ortaya çıkarmaktdır. Baskılı mikrokürelerde uygulanan önderiştirme işlemi, bakır iyonlarının tespit sınırını en az 1000 katına çıkarmıştır. Metod, deniz suyuna ve sertifikalı referansa da uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Molecular recognition-based seperation techniques have received much attention in various fields because of their high selectivity for target molecules. Molecular imprinting has been recognized as a promising technique for the preparation of such systems. In this study, we have prepared a novel molecular imprinted adsorbent to remove heavy metal ions with high selectivity. The Cu(II)-imprinted poly( ethylene glycol dimethacrylate-metacryloylhistidine/Cu(II)) (poly(EGDMA-MAH/Cu(II)) microbeads with an average size of 150-200 um were prepared by dispersion polymerization. These Cu(II) imprinted microbeads were used in the adsorption- desorption of copper(II) ions from metal solutions. Adsorption equilibria was achieved in about lh. The maximum adsorption of Cu(II) ions onto imprinted microbeads was 48mg/g. The pH significantly affected the adsorption capacity of imprinted microbeads. The observed adsorption order under competitive conditions was Cu(n)>Zn(II) >Ni(H) >Co(II) in mass basis. The imprinted microbeads can be easily regenerated by 0, 1 M EDTA solution with effectiveness. The imprinted microbeads showed excellent selectivity for the target molecule (i.e. Cu(II) ions due to moleculer geometry). These features make imprinted microbeads very good candidate for selective removal of Cu(II) ions at high adsorption capacity. Detection limit was increased at least 1000- folds with the preconcentration approach using the imprinted microbeads. The method was also applied to certified reference and seawater samples.