Seramik hammadde karışımlarının öğütülebilirlik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of grindability characteristics of ceramic raw materials
  1. Tez No: 136647
  2. Yazar: HALİL İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR UÇBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Bu çalışmada, seramik hammadde karışımları ile bunları oluşturan hammaddelerin öğütülebilirlikleri Bond öğütülebilirlik testi kullanılarak ayrı ayn incelenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Ayrıca geliştirilmiş Charles boyut küçültme ilişkisi kullanılarak karışımları oluşturan hammaddelerin her birisinin enerji tüketimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Karışımlar ile bunları oluşturan hammaddelerin kırılma hız ve dağılım fonksiyonları da belirlenerek bunların değişimleri araştırılmıştır Bond öğütülebilirlik testi sonucunda, kuvars K-feldspat karışımının iş indeksinin değişmediği görülmüştür. Diğer karışımların ise teorik iş indeksi değerlerinden %9-12 arasında daha fazla enerji harcadıkları bulunmuştur. Yapılan çalışmalar sonucunda tüm hammaddeler ve bunların karışımlarının birinci derece öğütme kinetiğine uydukları görülmüştür. Ayrıca, Bil yöntemi kullanılarak yapılan kırılma dağılımlarının, tüm hammaddeler ile bunların karışımlarının tanelerin başlangıç boyutlarına bağlı oldukları yani normalize edilemedikleri bulunmuştur. Elde edilen model parametreleri kullanılarak tüm tane boyutları için laboratuar öğütme verileriyle oldukça iyi bir uyum elde edilmiştir. Charles' in enerji-boyut küçültme eşitliğinden, tüm karışımlarda bu karışımları oluşturan hammaddelerin enerji tüketimleri bu kanşımda bulunma oranlarına bağlı oldukları tespit edilmiş ayrıca hesaplanan öğütme sürelerinin gerçek öğütme sürelerine çok yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the grindability of ceramic raw mixtures and the raw materials that constitute these mixtures have been investigated separately by using the Bond gindability test; and the results have been compared. Furthermore, by using the modified Charles size-reduction relationship, it was attempted to determine the energy consumption of each of the raw materials that constitute the mixtures. The breakage rate and distribution functions of the mixtures and their raw materials were determined and their changes were investigated. As a result of the Bond grindability test, it was established that the work index of the quartz K-feldspar mixture did not change. In addition, it was found that the other mixtures consumed 9-12% more energy than the theoretical work index rate. As a result of the investigations, it was seen that all raw materials and their mixtures complied with the first order grinding kinetic. Furthermore, it was seen that the breakage distributions obtained by the Bu method were dependent on all raw materials and the starting feed size of their mixtures. That is, they could not be normalized. By using all model parameters obtained, it was determined that all feed sizes were in conformity with all laboratory girding data. Using the Charles energy size reduction relationship, it has been determined that the energy consumption of the raw materials is related to their amount in the mixtures. Furthermore, it has been observed that the calculated grinding times are close to the experimental time