Katılımcı silindirik ortamlarda ışınım ısı transferinin SKN yöntemi ile hesabı
Calculation of radiative heat transfer in cylindrical participating medium using the SKN method
- Tez No: 136650
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALTAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Sentetik Kernel Metodu, integral transfer denklemindeki tekil noktalan içeren transfer kernellerine sonlu toplamlardan oluşan bir kernel yaklaşımı sunar. Bu yöntem ile, ikinci dereceden diferansiyel denklem sistemine dönüştürülen gelen ışınım fonksiyonu ve ısı akısınının çözümü daha kolay ve hızlı elde edilir. Bu amaçla metodun uygulanabilirliği, hem bir boyutlu hem iki boyutlu silindirik geometriler içeren karşılaştırma problemlerine uygulanmıştır. Bu çalışmada, önce bir boyutlu soğuran, yayan, izotropik ve anizotropik olarak saçan homojen ve heterojen katı silindir için Sentetik Kernel Yaklaşımı (SKN) kullanılarak iki farklı kuadratür kümesi için çözümler elde edilmiş ve integral transfer denkleminin gerçek çözümleri, değişik optik kalınlıklar ve saçılma albedosu bakımından, karşılaştmlmıştır. Daha sonra soğuran, yayan, izotropik saçan homojen iki boyutlu katı silindir için yine SKN çözümleri, Set 1 (Gauss) ve Set 3 kuadratürleri kullanılarak elde edilmiş ve bazı karşılaştırma problemleri için tablolar halinde sunulmuştur. Elde edilen bu sonuçlara göre, SKN çözümlerinin diğer yöntemlere kıyasla kısa zaman aralığında oldukça hassas sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Synthetic Kernel Methods provides a kernel approximation that consists of finite summations to transfer kernels which include singularities of the integral transfer equations. In this method incident radiation function and heat flux which are converted into second- order differantial equation systems results in faster and easier solutions. The method was applied to the bencmark problems in order to provide the purpose of its applicability for not only one dimensional but alsa two dimensional cylindrical geometries. In this study, once the solutions were obtained for two different quadrature sets, by using Synthetic Kernel Approximation (SKN) for one-dimensional with absorbing, emitting, isotropic and linear anisotropic scattering in homogenous and inhomogenous solid cylinder and exact solutions of the integral transfer equations were compared to situations with various optical thickness and scattering albedos. Afterwards, the (SKN) solutions were calculated again by using Set 1 (Gauss) and Set 3 quadratures for absorbing, emitting and isotropic scattering in homogenous, two dimensional solid cylinder and these results were presented as tables for bencmark problems. According to these obtained results, it is demostrated that the solutions of SKN method were more sensitive than the other methods for short interval of computational time.