Na+, K+, Ca2+ ve Al3+ katyonları ile doyurulmuş kaolinitin reolojik özellikleri
The rheological properties of kaolinite saturated with Na+, K+, Ca2+ and Al3+ cations
  1. Tez No: 136651
  2. Yazar: KEMAL KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Seramik sektöründe, döküm çamuruna üretilecek malzemenin türüne göre belli oranlarda kaolinit katılmaktadır. Kaolinit süspansiyonun akışkanlık ve pıhtılaşma özellikleri, döküm çamurunun bu tür özelliklerini etkilemektedir. Seramik sektöründe kullanılan kaolinitler saf değildir. Kaolinit içerisinde bulunan çeşitli katyonlar kaolinitin reolojik özelliklerine etki etmektedirler. Bu çalışmada Na+, K+, Ca+2, Al+3 katyonlarının kaolinitin reolojik özelliklerine olan etkileri incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda saf kaolinit Na+, K+, Ca+2, Al+3 iyonlarıyla doyurularak viskoziteleri belirlenmiştir. Ayrıca Na-CMC ve Fe+3 iyonlarının viskoziteye etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In the seramic industry, a certain amount of kaolinit is added into slip casting based on the specification of the seramic material. The flow and coagulation properties of kaolinit suspension influence the rheological properties of the slip casting. The kaolinits used in the seramic industry are not pure. The various cations occurring in kaolinit affects its rheological properties. In this study, the influence of the Na+, K+, Ca 2+, Al3+, and Fe3+ cations on the rheological properties of kaolinit are investigated. In the experiments, the viscosity of the pure kaolinit which is saturated with Na+, K+, Ca 2+, Al3+ cations are determined. Furthermore, the affects of N-CMC and Fe3+ ions on the viscosity of kaolinit are investigated.