Kaçırılan teslim zamanı performansı için dinamik stokastik çok makineli atölye tipi üretim ortamı çizelgeleme
Dynamic stochastic multimachine job shop scheduling for missed due-date performance
- Tez No: 136654
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
IV ÖZET Örgüt üretim yönetimi faaliyetlerinden biri olan, çizelgeleme işlevinin yerine getirilmesinde teslim zamanlarının bir ölçüt olarak önemi son yıllarda giderek artmıştır. Günümüz rekabetçi dünyasında, örgütlerin, müşterilerinin isteklerine zamamnda cevap verebilmeleri, sahip oldukları çizelgeleme sisteminin teslim zamam performansına bağlıdır. Teslim zamanlarının doğru olarak belirlenmesi amacıyla, akış süresinin dinamik kestirimine dayalı, son yıllarda bir çok teslim zamam atama modeli geliştirilmiştir. Bu modellerin performansları ele alman performans ölçütüne göre değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada, ortalama mutlak sapma ve ortalama kareli sapma cinsinden tariflenen“Kaçırılan Teslim Zamam”bir performans ölçütü olarak ele alınmış ve dinamik, rassal, çok makineli atölye tipi üretim ortamlarında, önerilen teslim zamanı atama modeli yardımıyla, kaçırılan teslim zamam performansının iyileştirilmesine yönelik çizelgeleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, öncelikle çizelgeleme açısından üretim ortamları incelenmiş, daha sonra örgüt üretim yönetiminde teslim zamanlarının önemi vurgulanarak, teslim zamanı atama modelleri ve ilişkili olarak mevcut sevketme kuralları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde, önerilen teslim zamam atama modeli ve geliştirilen sevketme kuralının, kaçırılan teslim zamam performansı üzerindeki etkilerinin araştırıldığı bir çizelgeleme çalışması gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler Dinamik Atölye Tipi Üretim Ortamı Çizelgeleme Teslim Zamam Atama Sevketme Kuralları Benzetim
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The importance of due dates as a performance criterion is getting more an more important in performing scheduling which is an important production management function of an organization. In our competitive world, to give timely response for organizations to their customers' requests, is depend on the due date performance of their scheduling systems. To determine the due dates correctly, many due date assignment models based on the dynamic forecasting of production flow times, have been developed in the last years. The performance of those models is varying according to the performance criteria evaluated. In this study, missed due dates in terms of mean absolute lateness and mean squared lateness, have been used as a performance criterion. And a scheduling study has been performed to improve the missed due date performance by using of the proposed due date assignment model in dynamic, stochastic, multi machines job shop environments. Production environments from the point of view of scheduling have been initially examined first. Then, by focusing on the importance of due dates determining for the production management of an organization, important due date assignment models and almost all known dispatching rules are given. In the last section, a scheduling study for exploring the effects on missed due date performance of the proposed due date assignment model and the developed dispatching rule, has been performed. Keywords Dynamic Job Shop Scheduling Due Date Assignment Dispatching Rules Simulation