Yalın proje teslim sistemi ve sürdürülebilir inşaat ile ilişkisi
Lean project delivery system and relationship with sustainable construction
  1. Tez No: 735821
  2. Yazar: NİLDEN KAYLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT AKBIYIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnşaat sektöründe çalışan pek çok şirket için kaçırılan teslim tarihleri ve artan maliyetler büyük bir sorun teşkil etmektedir. İnşaat projelerinde maliyet, zaman ve kaliteyi optimize etmek çok önemlidir. Bunun için planlama, tasarım, inşaat hızının, bütçenin ayarlanması ve proje paydaşları arasındaki koordinasyonun sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle mevcut proje teslim yöntemleri ile rekabet edebilecek yeni proje teslim yöntemlerinin kullanılmasına ihtiyaç vardır. Bu çalışmada Yalın Proje Teslim Sistemi ve uygulanması için ihtiyaç duyulan Yalın Teknik ve Araçlar anlatılarak, Sürdürülebilir İnşaat ile ilişkisi ele alınmıştır. İnşaat projelerinde doğru proje teslim yöntemini seçmek büyük önem taşımaktadır. 2000 yılında Glenn Ballard tarafından tanıtılan Yalın Proje Teslim Sistemi geleneksel proje teslim sistemlerinin aksine birçok avantaj sağlamaktadır. İsrafı ortadan kaldırmak, bilgi akışışını sağlamak, maliyetleri düşürmek, tüm ekip üyelerinin ve müşterinin memnuniyetini arttırmak en önemli avantajlarından ve ana amaçlarındandır. Yalın Proje Teslim Sistemi'ne ek olarak inşaat projelerinde sürdürülebilirliği uygulayarak daha az çevresel zarar ve daha çok toplumsal fayda sağlamak mümkün olur. Toplum ve çevreyi projeye paydaş olarak dâhil ederek Yalın Proje Teslim Sistemi'nin başarısı attırılabilir. Bu çalışmada Türkiye şantiyelerinde çalışan inşaat mühendislerinin yalın ve sürdürülebilir davranışlara olan yatkınlıkları analiz edilmiş, çıkan sonuçlardan yola çıkarak Yalın Proje Teslim Sistemi ve Sürdürülebilir İnşaat uygulamalarının Türkiye inşaat sektöründe hayata geçirilebilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Missed deadlines and increased costs are a major problem for many companies working in the construction industry. Optimizing cost, time and quality is very important in construction projects. For this, adjustment of planning, design, construction speed and the budget and coordination between the project stakeholders are required. Therefore, there is a need to use new project delivery methods that can compete with existing project delivery methods. In this study, the Lean Project Delivery System and the Lean Techniques and Tools needed for its implementation are explained and its relationship with Sustainable Construction is discussed. Choosing the right project delivery method is of great importance in construction projects. Introduced by Glenn Ballard in 2000, the Lean Project Delivery System provides many advantages over traditional project delivery systems. Eliminating waste, providing information flow, reducing costs, increasing the satisfaction of all team members and customers are among the most important advantages and main objectives. In addition to the Lean Project Delivery System, it is possible to provide less environmental damage and more social benefit by applying sustainability in construction projects. The success of the Lean Project Delivery System can be increased by including the society and the environment as stakeholders in the project. In this study, the tendency of civil engineers working in Turkey construction sites to lean and sustainable behaviors was analyzed, and based on the results, suggestions were presented for the implementation of the Lean Project Delivery System and Sustainable Construction practices in the Turkey construction sector.