Alümina, 3A, 5A, NaY adsorbanları için bazı adsorpsiyon parametrelerinin gaz-katı kromatografisiyle belirlenmesi
Evaluation of the some adsorption parameters for the alumina, 3A, 5A and NaY adsorbents by gas-solid chromatography
- Tez No: 136663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL AŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Gaz-katı kromatografisi (inverse gaz kromatografisi) yöntemiyle aynı karbon sayısına sahip bir normal alkan, bir aromatİk hidrokarbon ve bir halkalı alkan olmak üzere üç hidrokarbonun (n-hekzan, benzen, siklohekzan) dört farklı adsorban (aktif alümina, 3 A, 5 A, NaY) üzerindeki ve bir seri n-alkamn (n-pentan, n-hekzan, n-heptan ve n-oktan), NaY zeoliti üzerindeki adsorpsiyonlan incelenmiş ve adsorpsiyona ilişkin bazı termodinamik parametreler (adsorpsiyon entalpisi, adsorpsiyon entropisi ve adsorpsiyon serbest enerjisi) belirlenmiştir. Tüm adsorbanlar için“sonsuz seyrelme”yöntemi kullanılmıştır. Çalışılan tüm adsorbanlar için benzenin adsorpsiyon entalpisi (AH) n-hekzan ve siklohekzana göre daha büyük bulunmuştur. Ayrıca benzenin 3A ve 5A üzerindeki etkileşimi AL ve NaY' den daha kuvvetlidir. Bunun tersine, n-hekzanın AL ve NaY ile olan etkileşimi 3 A ve 5A'dan daha kuvvetlidir. n-Alkan-NaY adsorbsiyonu için termodinamik parametrelerin hidrokarbonlardaki karbon sayısıyla doğrusal olarak değiştiği bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER Adsorpsiyon entalpisi inverse gaz kromatografisi Adsorpsiyon serbest enerjisi Alümina, 3 A, 5 A, NaY Adsorpsiyon entropisi Hidrokarbon ve n-Alkan
Özet (Çeviri)
Gas-solid chromatography (inverse gas chromatography) has been used to evaluate the some thermodynamic parameters of adsorption (enthalpy of adsorption, entropy of adsorption and free energy of adsorption) of three hydrocarbons which have the same carbon number that are n-alkane, aromatic hydrocarbon and cycloalkane (n- hexane, benzene, cyclohexane) on four different adsorbent (Alumina, 3 A, 5A and NaY) and a series of normal alkanes (n-pentane, n-hexane, n-heptane, n-octane) on NaY zeolite. The“infinite dilution”technique was used for all adsorbents. It was found for all adsorbents that benzene exhibits more negative AH than for n-hexane and cyclohexane. Also, interaction of the benzene with 3A and 5A were found to be stronger than that on alumina and NaY. On the contrary, interaction of the hexane with alumina and NaY were found to be stronger than that on 3 A and 5 A. A linear relationship between the thermodynamic parameters and the carbon number of alkanes was found for NaY adsorbent. KEY WORDS Enthalpy of adsorption Inverse gas chromatography Free energy of adsorption Alumina, 3 A, 5 A, NaY Entropy of adsorption Hydrocarbons and n-Alkane