Trona işletmesinde ana yolların duraylılığı ve tahkimatın belirlenmesi
Stability of main roadways in a trona mine and determination of support
  1. Tez No: 136662
  2. Yazar: SELİM ŞENKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRRİYET AKDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de daha önce hiç işletilmemiş bir cevher olan tronanın fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması ve Türk maden literatüründe yer almayan bu tür bir yeraltı soda madeninde uygulanacak tahkimat tipi için tasarımların yapılması ve yöntemlerin aranması esas olarak hedeflenmiştir. İleriki yıllarda sahada uygulanacak tahkimat tipi nedeniyle teknik ve ekonomik yeterliliğin ortaya çıkartılması gerekmektedir. 1979 yılında MTA tarafından bulunan Beypazarı trona yatağının işletmeye alınması için özellikle son dört yıldır etüt ve geliştirme çalışmalarına yoğunluk verilmiştir. Cevherin kazanılması için uygulanması düşünülen yeraltı mekanize uzunayak metodunun detaylarının ortaya konması çabaları öncesinde cevher damarlarına ulaşmak için ana ulaşım galerilerinin sürülerek bunların uygun şekilde tahkim edilmesi gerekmiştir. Bu amaçla yerüstünden yapılan arama sondajları veya açılan ana ulaşım desandresinden uygun örnekler alınarak bunlar çeşitli testlere tabi tutulmuştur. Bu çalışma özellikle, ana yeraltı galerisinin üretimin yapılacağı temel damar olan U4 trona damarı içinde açılan bölümünün karakteristiği üzerinde yoğunlaşmıştır. Çalışmada, damar içerisinde yer alan trona cevherinin fiziksel, mineralojik-petrografik ve mekanik özellikleri üzerinde durulmuş, galeri içerisine yerleştirilen demir bağların tahkimat performansları değerlendirilmiş, ayrıca damarın yerindeki mekanik özellikleri üzerinde de bazı incelemelerde bulunulmuştur. Çalışma genel olarak deneysel ve gözlemsel yaklaşımlar üzerine kurulmuş, mevcut ampirik yaklaşımlardan da faydanı Imıştır. Yapılan bu tez çalışmasında, hem mevcut trona ocağının çalışma şartlarının daha iyiye götürülmesi için bazı görüşlerin ortaya koyulması ve yurdumuz toprakları içerisinde bulunabilecek benzeri zuhurlar üzerinde yapılacak muhtemel çalışmalara ışık tutulması ilke olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This dissertation mainly aims to make physical and mechanical researchs on a trona ore for which is the first time to be extracted in Turkey and to develop methods in support design procedures in such an underground soda mine that has not been contained in Turkish mine literature yet. Research and development efforts have been put especially for four years in order that Beypazari trona deposit invented by MTA in 1979 could be prepared for the extraction. The mining method in existing plans is fully-mechanized longwall method, but before putting details of the operation forward, it was intended to drive main access galleries to the orebody and support each properly. For this purpose, a group of samples were collected either from the cores derived from surface exploration drillings or in the exsiting main access decline and several types of laboratory experiments were carried out on them. This work especially focuses on the characterstics of the segment of the access gallery driven thrrough the fundemental ore layer, U4, from which the main extraction will take place. The study covered mineralogical-petrographical and mechanical properties of the trona ore, support performances of the steel sets installed in the gallery as well as evaluation of in situ mechanical response mechanisms of the bed. The evaluations, in general, were based on observational and experimental tools. Some existing empirical approaches were also welcome. The targeted outcomes of this thesis work include drawing a perspective in improving the working environment of the trona mine, and creating a background for possible work on similar resources which can likely be invented in the country as well.