Asal halkalarda Lie idealler üzerinde türevler
Lie ideals of prime rings with derivations
  1. Tez No: 136674
  2. Yazar: FATİH TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
V ÖZET Bu tezde, asal halkalarda Lie idealler üzerinde çeşitli türevler ele alınmıştır. Öncelikle, asal halkalarda türevler, yarı-türevler, (a,x)-türevler, cc-türevler ve asal halkaların Lie idealleri konulan incelenerek bu alanlarda kullanılan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Daha sonra, asal halkalarda Lie idealler üzerinde, sırasıyla, türevler, (a,T)-rürevler ve (cJ,T)-yan-türevler ele alınmıştır. Son olarak, asal halkalarda genelleştirilmiş Lie ideallerde, türevler ve (a/c)-türevler incelenmiştir. Fatih TURGUT
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this thesis, several derivations on Lie Ideals in prime rings are discussed. Once derivations, semi-derivations, (a, ^-derivations, a-derivations in the prime rings and Lie ideals of prime rings are searched, the basic definitions and theorems used in this field are given. Then, derivations, (a,x)-derivations and (tf,T)-semi derivations on Lie ideals in prime rings are discussed, respectively. Finally, derivations and (a,x)-derivations on generalized Lie ideals in prime rings are investigated. Fatih TURGUT