Denizli-İzmir arası ihracata yönelik yük taşımacılığı
Transportation of goods for export between Denizli and İzmir
  1. Tez No: 136695
  2. Yazar: UĞUR OSMAN ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESRİN BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
V ÖZET Son yıllarda ülkemizde sanayi sektörünün gelişmesine paralel olarak ağır taşıt trafiği hissedilir derecede artmış ve artmaya devam etmektedir. Ağır taşıt trafiğinin artmasıyla birlikte yeni yolların yapılması yada mevcut yollarda ciddi revizyonlara gidilmesi zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde mevcut durum ağır yük taşımacılığının %95'inin karayolu ile yapıldığım göstermektedir. Bu da karayollarında çok büyük sorunlar doğurmaktadır. Ülkemizdeki toplam ihracatın %6'sına yakın payı bulunan Denizli'nin ihracata dayalı İzmir'e yük transferi oldukça fazladır. Bu yüzden Denizli bu sorunlardan büyük ölçüde etkilenmektedir. Yapılan çalışmada Denizli-İzmir arasındaki ağır yük taşımacılığının 1993 yılından 2002 yılma mevcut durumu tespit edilmiş, buna göre zaman serisi kurularak gelecekteki ağır yük taşıt trafiği tahmin edilmiştir. Aynı şekilde Denizli'nin 1994 yılından 2002 yılma kadar yaptığı ihracatlar baz alınarak bir zaman serisi oluşturulup geleceğe yönelik ihracat miktarı tahmin edilip, bunun ağır yük taşımacılığına etkileri araştırılmıştır. İhracatın bugünkü ve gelecekteki ağır yük taşımacılığına etkisinin ne olacağının cevabı araştırılmıştır. Ayrıca mevcut yolun hizmet düzeyi tespit edilmiş ve kurulan modeller ile gelecekteki hizmet düzeyinin ne olacağı bulunmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda çözüm önerilerinde bulunulmuştur. DENİZLİ 2003 Uğur Osman ÖĞÜN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT İn recent years, heavy vehicle traffic in our country increased considerably to the developments in industrial sector and continues to increase. It has become an obligation to build new roads or to make serious revisions in present roads because of the increase in heavy vehicle traffic. The present situation in our country shows that 95 percent of the heavy cargo transport is made on roads. This produces very serious problems in roads the export dependent cargo transport of Denizli which has a share of 6 % in the total export of our country is too much, for this reason. Denizli is affected by these problems in great ratios In this study, the present situation of heavy cargo transport in between Denizli and İzmir is determined. However, time series are constituted to identify the approximate amount of the future export and the future situation of heavy cargo transport. At this point, the future export amounts are estimated and the effects of this on heavy cargo transport are investigated. Also the current service levels of the roads are fixed and the future service levels of the roads are identified by using the models. In conclusion, the problems are found and the suggestions for solution are made. Uğur Osman Ö?ÜN