Location of strategic service facilities: A model for the gendarmerie posts with an application
  1. Tez No: 136754
  2. Yazar: YAVUZ AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAROL GÜNYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
ÖZET Halka her zaman daha iyi hizmet vermek isteyen Jandarma Genel Komutanlığı, jandarma karakollarının yerlerinin seçimine ve uygun şekilde inşa edilmesine ayrı bir önem vermektedir. Üçe jandarma komutanlıklarının sorumluluk alanı, yerleşim birimi merkezlerinden çok kırsal kesimlerdir. Günümüzde nüfusun artmasına paralel olarak, eskiden kırsal kesim olan yerleşim birimleri zamanla büyüyerek ilçe statüsünü almakta, ayrıca yeni illerin kurulması ile birlikte yeni ilçeler de oluşturulmaktadır. Daha önce mevcut bölgelerde görev yapmakta olan jandarmanın, bulunduğu yerleşim birimlerinde meydana gelen değişiklikler doğrultusunda yeniden yapılanması gerekmektedir. Bu durumda Üçe Jandarma Komutanlıkları, emniyet ve asayişin teminini ve sürekliliğini daha iyi gerçekleştirmek için sorumluluk bölgelerinde yeni jandarma asayiş karakollarının açılmasını veya mevcut karakolların bulunduğu yeri terk ederek daha etkin bir yere yerleşmesini gerekli görebilmektedir. Jandarma karakolları için en iyi yerleşim yerlerinin tespit edilmesine yönelik olarak; yerleşim birimlerinin emniyet ve asayişinin en etkin şekilde sağlanması ile gereksiz ve atıl yapılanmadan kaçınılmasını sağlayacak şekilde, hizmet etkinliği ve hizmet maliyetlerine ilişkin çeşitli amaç ve kriterleri dikkate alan çok amaçlı bir planlama modeli kurulması ve seçilen bir pilot bölge için gerçek verilerle çözümlenmesi öngörülmektedir. Bu tez çalışmasının amacı; Jandarma Genel Komutanlığı'nın, Üçe Jandarma karakollarının kurulacağı yerlerin belirlenmesinde kullanabileceği ve kırsal kesimde can ve mal güvenliğinin daha etkin ve verimli şekilde sağlanmasını hedefleyen bir modelleme yaklaşımı geliştirmektir. Böylelikle; yapılan yatırımların verimliliği arttırılarak ekonomik yararlar sağlanırken, daha fazla sayıda olaya en hızlı şekilde müdahale edilmesiyle jandarma karakollarının etkinliği yükseltilebilecektir. xnı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The General Command Of Gendarmerie, who wishes to provide a better service to the people, is paying a particular attention in the site selection and convenient construction of the Gendarmerie posts. The responsibility areas of the District Gendarmerie Commands are the rural areas more than the inhabited regions. Recently, in parallel with the population increases, the newly growing sites are gaining the“district”status. On the other hand, following the formation of new provinces, some new districts are also being constituted. The Gendarmerie, who is already performing its task within the existing regions, needs to be restructured in parallel with the modifications in the settlement sites. Thus, in order to ensure and maintain the continuity of the security and order, The District Gendarmerie Commands could decide either to establish new Gendarmerie posts within their sites of responsibility, or to move the existing posts to some other more effective sites. It is proposed to develop a multiobjective-planning model, which considers the various objectives and criteria of service effectiveness and service costs, and to generate solutions for a selected pilot region with actual data. This model will search for the best sites for locating the Gendarmerie posts; while ensuring the security and order of the settlement sites in the most effective way, and avoiding the unnecessary and idle construction of the facilities. The objective of this thesis study is to develop a modeling approach that can be used by The General Command of Gendarmerie in determining the location sites of the District Gendarmerie Posts, which ensures the security of life and property within the rural zones in a more effective and efficient way. Therefore, while providing economic contributions by increasing the efficiency of the investments, it would be possible to increase the effectiveness of the Gendarmerie Posts by interfering a larger number of events in the quickest way. Xll