Geology, petrology and the evolution of the Eğriöz magmatic complex
Eğriöz magmatik kompleksinin jeolojisi, petrolojisi ve evrimi
- Tez No: 136767
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Eğrigöz Magmatik Kompleksi Batı Anadolu'da Simav çevresinde geniş bir alanda yayılım sunar ve değişik kaya topluluklarını kesmektedir. Bu kaya topluluklarının oluşturduğu istif bağıl stratigrafîk konumlarına göre alttan üste: 1. Menderes Metamorfikleri, 2. İzmir- Ankara Zonu, 3. Eğrigöz Magmatik Kompleksi ve 4. Neojen örtü birimleriyle temsil edilir. Çalışma alanında Menderes Metamorfikleri içinde üç farklı kaya birimi ayırtlanmıştır. Bunlar: 1. Kalkan Formasyonu, 2. Simav Metamorfikleri ve 3. Dolaylar Granitidir. Kalkan Formasyonu yüksek dereceli metamorfik kayalardan yapılı olup, istifin temelinde yer alan gözlü gnayslarla ve yer yer bantlı gnayslarla temsil edilir. Formasyonu oluşturan gözlü gnayslar üste doğru Simav Metamorfiklerinin biotitce zengin şistlerine dereceli olarak geçer. Simav Metamorfikleri biotitce zengin şistlerden ve yer yer ince mercekler ve bantlar şeklinde gözlenen mermerlerden yapılıdır. Kalkan Formasyonu ve Simav Metamorfikleri Dolaylar Graniti tarafından kesilir. Dolaylar Graniti olasılıkla bölgesel metamorfizma sırasında deforme olmuş monzogranit-granodiorit bileşimlidir. Dolaylar Graniti Simav Metamorfikleri'nin farklı boylardaki anklavlarmı içerir. Çalışma alanında Dağardı Melanjıyla temsil edilen Îzmir-Ankara Zonu kayaları tektonik olarak Menderes Metamorfiklerini üstlemektedir. Dağardı Melanjı'mn matriksi hafif deforme olmuş ve hafif yapraklanmış çamurkayası ve şeylden oluşur. Dağardı Melanjı'mn içinde Budağan Kireçtaşı olarak adlandırılan megablok yer alır. Simav Bölgesinde yer alan Menderes Metamorfikleri ye Izmir-Ankara Zonu kayaları, Eğrigöz Magmatik Kompleksini oluşturan granitler, riyolitik volkanitler ve subvolkanik kayalar tarafından kesilir. Eğrigöz Magmatik Kompleksi jenetik olarak, vıı1) Plutonik faz, 2) Volkanik faz ve 3) Subvolkanik faz kayalarından oluşur. Plutonik fazını oluşturan granitik kütleler, Eğrigöz Dağı, Karakoca Köyü ve Çamlık Köyü çevresinde yayılım sunan, Eğrigöz Graniti, Karakoca Graniti ve Çamlık Graniti ile temsil edilir. Volkanik fazı oluşturan lavlar Çamlık volkanikleri olarak adlandırılmıştır. Plutonik ve volkanik faz kayalarını kesen aplitik ve pegmatitik dayklar ise kompleksin subvolkanik fazım temsil eder. Eğrigöz Magmatik Kompleksini oluşturan granitler kimyasal ve petrografik özellikleri bakımından benzerlik sunarlar. Granitler genel olarak holokristalin dokuludur ve yer yer iri K-Feldspat kristalleri ile tanınan porfiritik dokuda da gözlenirler. Eğrigöz Magmatik Kompleksinin granitleri jeokimyasal olarak granit- monzo-granit, granodiyorit bileşimlidir ve kalk-alkali karakterdedir. Granitlerin volkanik eşdeğerlerinin bulunması ve volkaniklerin granitlerle geçişli oluşu, roof pendantlar, granitlerin kenar zonlannda mikrogranitlerin, dayklann ve anklavlarm yer alması, kompleksi oluşturan granitlerin sığ yerleşimli olduklarım ifade eder. Petrografik, jeokimyasal ve yapısal veriler bu granitlerin orojenez sonrası zayıflık zonlanna izinli (permissive) yerleşim mekanizmasıyla yerleştiğine işaret eder. Kompleksin içinde yer alan Çamlık volkanikleri jeokimyal olarak dasit-riyodasit- riyolit bileşimli olup kalk-alkali karakterdedir. Petrografi, jeokimyasal ve arazi verileri Çamlık volkaniklerinin granitlerle kökensel olarak ilişkili olduklarına işaret eder. Menderes Metamorfiklerinin oluşumuna ve Izmir-Ankara Zonu kayaları tarafından üstlenmesine kadar süren jeolojik evrim aşamaları şu şekilde gerçekleşmiştir: Menderes Metamorfikleri metamorfizmaya uğramıştır. Sintektonik olarak Dolaylar Graniti Menderes Metamorfiklerini kesmiştir ve Menderes Metamorfîkleriyle beraber metamorfizmaya uğramıştır ve Menderes Metamorfikleri yükselmeye başlamıştır. Bu olaylar ışığında, Menderes Metamorfikleri napm yerleşiminden önce metamorfizma olmuş ve yükselmeye başlamıştır. Napm yerleşimiyle metamorfizma arasında bir ilişki bulunmamaktadır. vıııMastrihtiyen-Daniyen (?) sırasında ve sonrasında nap yerleşimi gerçekleşmiştir ve yerleşim sonrası jeolojik evrim, şu aşamalarda gerçekleşmiştir: Eğrigöz Magmatik Kompleksinin granitleri sığ kesimlerde, Menderes Metamorfiklerini ve Mastrihtiyen- Daniyen (?) yaşlı İzmir-Ankara Zonunu kesmiştir. Kompleksin Geç Oligosen-Erken Miyosen volkanikleri, Menderes Metamorfiklerini ve Izmir-Ankara Zonunu örtmüştür. Dolayısıyla, Menderes Metamorfiklerinin yükselmesi granit yerleşimi sırasında, öncesinde ve sonrasında devam etmiş ve masif en geç, Geç Oligosen- Erken Miyosende yüzeylemiş olmalıdır. Simav bölgesinde yer alan Neojen gölsel volkanosedimanter istif, Eğrigöz Magmatik Kompleksini uyumsuz olarak üstlemektedir. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the Simav region, four main rock associations crop out. These are: 1. Menderes Metamorphics forming the northernmost part of the Menderes Massif 2. Izmir- Ankara Zone, 3. Eğrigöz Magmatic Complex, and 4. Cover Units. In the Menderes Metamorphics three main rock units are distinguished in the study area. The Kalkan Formation is formed mainly by high grade augen and banded gneisses and gradationally pass upward into the Simav Metamorphics consisting dominantly of biotite schists with marble lenses. Dolaylar Granite is made up of metamorphosed granitic rocks with significant deformation structures and cut the Kalkan and Simav Formations. Different-sized enclaves derived from the Kalkan Formation and the Simav Metamorphics are found in the Dolaylar Granite. The Menderes Metamorphics are tectonically overlain by the Izmir Ankara Zone which is represented in the study area by the Dağardı Melange consisting of slightly deformed mudstones and shales with megablocks of the Budağan Limestone. Along the contact, both the Dağardı Melange and Budağan Limestone were dynamically metamorphosed that phyllites, sericite schists and recrystallized limestones and marbles are observed. The Menderes Metamorphics and the Dağardı Melange were intruded by the Eğrigöz Magmatic Complex which is formed by of three seperate granitic bodies and volcanic and subvolcanic equivalents of the same magmatism. The plutonic phases of the Eğrigöz Magmatic Complex are 1. Eğrigöz Granite, 2. Karakoca Granite, 3. Çamlık Granite. Around the Çamlık Granite, rhyolitic volcanic rocks of the same magmatic activity cover the Çamlık Granite and the Menderes Metamorphics.The Eğrigöz, Karakoca and Çamlık Granites display similar petrological and geochemical features. The granitic plutons are made up dominantly of granites, granodiorites monzo-granites and show holocrystalline and partly porphyritic texture. Geochemical characteristics of the granitic plutons indicate that they are I-type and calc-alkaline in character and emplaced in a post orogenic tectonic setting. In the uppermost part, the granites are overlain by the rhyolitic-rhyodacitic lavas of the Çamlık volcanics, and both are cut by the dykes and stocks of the same activity. In the area and surroundings, the Maastrichtian-Danian, unmetamorphosed rocks of the Izmir Ankara Zone tectonically overlies the different, high grade metamorphic rocks of the Menderes Massif and the Dolaylar Granite indicating that the syntectonic Dolaylar Granite had already intruded into the Menderes Massif, they probably were metamorphosed together. The main metamorphism of the Menderes Massif had already been completed and the massive was uplifted before the nappe emplacement. Thus, the metamorphism of the Menderes Massif can not be caused by the emplacement of the Izmir Ankara Zone. The Latest Oligocene-Early Miocene granites of the Eğrigöz Magmatic Complex intruded permissively into the metamorphic rocks of the Menderes Massif and the Izmir-Ankara Zone, in a post orogenic tectonic setting and very shallow crustal environment. The volcanic equivalents of the granitic plutons (Çamlık volcanics) overlie the Menderes Metamorphics indicating that the Menderes Massif continued to be uplifted and eroded before and during the intrusion of the Eğrigöz Magmatic Complex. The Middle-Late Miocene lacustrine volcano-sedimentary deposits of the Simav area unconformably overlie the shallow-emplaced Eğrigöz Magmatic Complex and the older units. Thus, the erosion during the Late Oligocene-Middle Miocene deposition must be at most a few kilometers indicating that the main uplift of the Menderes Massif was completed before the Middle Miocene time. VI