Information technology based customer relationship management and customer loyalty at retail sector
Perakende sektöründe bilgi teknolojisi bazlı müşteri ilişkileri yönetimi ve müşteri sadakati
  1. Tez No: 136782
  2. Yazar: EYLEM ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP TEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ABSTRACT Customer and customer loyalty have an increasing importance in today's competitive world. Hie companies follow customer share intelligence instead of market share intelligence. The most used method for this is information technology based customer relationship management This thesis investigates customer loyalty, the factors that affect this loyalty, the place of information technology based customer relationship management variables among these factors and customer groups mat are affected from these variables at retail sector, at which the importance of customer is felt most For this purpose, a survey was applied to hypermarket customers. The survey consists of the questions that are asked for reaching the purpose but also the questions that can appraise the hypermarket at which the survey is applied. The survey results are appraised by SPSS 10.0 statistical program. Comments and suggestions are done according to the obtained results.
Özet (Çeviri)
ÖZET Müşteri ve müşteri sadakati gönümüzün rekabetçi dünyasında giderek artan bir öneme sahiptir. İşletmeler pazar payı yerine müşteri payı anlayışını izlemektedirler. Bunun için en çok kullanılan yöntem bilgi teknolojisi bazlı müşteri ilişkileri yönetimidir. Bu yüksek lisans tezi, müşterinin öneminin en fazla hissedildiği perakendecilik sektöründe müşterilerin sadakatini, sadakatlerine etki eden etmenleri ve bilgi teknolojisi bazlı müşteri ilişkileri yönetimi değişkenlerinin bu etmenler arasındaki yerini araştırmaktadır. Bu amaçla, hipermarket müşterilerine anket uygulanmıştır. Anket amaca yönelik soruları içermekle beraber ayrıca anketin uygulandığı hipermarketi değerlendirecek sorulan da içermektedir. Anket sonuçlan SPSS 10.0 istatistik programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlarla ilgili yorumlar ve işletmeye öneriler yapılmıştır.