Supplier selection problem: An application of goal programming in a firm
Tedarikçi seçimi problemi: Bir firmada hedef programlama uygulaması
- Tez No: 136783
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Firmalar pek çok malzeme için dış tedarikçilere başvururlar. Rekabetçi piyasa koşullarında her malzeme için birden fazla tedarikçi bulunabilir. 'Hangi tedarikçiden ve ne kadar' alınacağı sorusu kısaca tüm firmaların karşılaştığı tedarikçi seçimi problemidir. Bu problemde karar vericinin karşısına birden fazla sorun çıkar. Bulardan bazıları satın alınacak malzemelerin kalitesi, fiyatları ve ulaştırma süresidir. Bunların dışında firma stratejilerine göre başka amaçlar da olabilir. Görüldüğü gibi, tedarikçi seçimi projesi çok hedefli bir problemdir ve dikkatli analiz edilmesi gerekir. Bu çalışma Türkiye'de tekstil sektöründe faaliyet gösteren Sun Tekstil 'in tedarikçi seçimi projesini incelemektedir. Sun Tekstil iki ayrı bölümünde tedarikçi seçimiyle karşı karşıya gelmektedir. Birincisi malzeme satınalmasında, ikincisi ise fason üretiminde. Bu iki problem bu tezde ayrı ayrı ele alınmıştır. Önerilen yöntem ilk olarak firmanın amaçlarım belirler ve bunların birbirlerine göre önemlerini saptar. Bu amaçlan ve önem derecelerini göz önünde tutan matematiksel modeller ağırlıklı hedef programlama yaklaşımı ile oluşturulmuştur. Dört farklı model kurulmuştur. İlk iki modelde malzemeler için seçilen tedarikçi sayısı sınırlandırılmamıştır, diğer iki modelde ise her malzeme için yalnızca iki tedarikçi seçilmiştir. Ayrıca modellerden ikisi analitik hiyerarşi yöntemi ile belirlenen ağırlıkları kullanmış, diğer ikisi ise firma yöneticilerinin öznel görüşlerine göre belirledikleri ağırlıkları kullanmıştır. Matematiksel modeller, Lingo Optimizasyon Yazılımı ile çözülmüştür. Çözümler seçilen tedarikçileri ve bunlara atanan miktarları verir. Sonuçlar, Sun Tekstil'in şu andaki sistemiyle başta belirlenen amaçlar doğrultusunda karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Companies often rely on outside suppliers for many of their components and materials. In a competitive market there are many suppliers available for these inputs of the firm. The question of 'who to buy from and how much' is simply the supplier selection problem that every firm faces. In this problem, there is more than one concern that the decision maker needs to deal with. Some of these concerns are the quality, lead-time and price aspects of the parts to be purchased. Also, there can be other concerns depending on the firms strategies. As can be seen, supplier selection problem is a multiple-objective problem in nature and hence need careful analysis. This thesis presents a goal programming approach to solve the supplier selection problem of a company operating in textile industry in Turkey, Sun Tekstil. Sun Tekstil faces supplier selection in two different activities of the firm. One is materials' purchasing and the other is outsourcing. These two problems are handled separately in this study. The proposed approach determines the companies' objectives and assigns their relative importances. Weighted goal programming approach is used to develop mathematical models concerning firm's objectives and their relative importance weights. Four alternative models are developed. First two models have no restrictions on the number of suppliers selected for each item where the last two restricts the number by two suppliers. Also, two of these models use the weights assigned by analytic hierarchy process and the other two use the weights determined by firm's managers subjectively. All models are solved by the Lingo Optimization Software to give the selected suppliers and the quantities to be ordered from them. In the result, the operating system in Sun Tekstil is compared with the solutions of the models in terms of the objectives determined at the beginning.