A Laboratory investigation on the correlations of standard and modified compaction test values
Standart ve modifiye kompaksiyon deney değerlerinin korelasyonları üzerine bir laboratuvar araştırması
  1. Tez No: 136795
  2. Yazar: HASAN ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF ŞENGÜN KAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmada kapsamında, standart ve modifiye Proktor kompaksiyon deney değerlerinin, dane çapı dağılımı ve kıvam limitlerine bağlılığının saptanması için bir laboratuvar araştırması planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Standart ve modifiye Proktor kompaksiyon deneylerinden elde edilen optimum su içeriği ve maximum kuru birim hacim ağırlık değerlerinin karşılıklı korelasyonları araştırılmıştır. Zemin malzemeleri olarak kırma çakıl, kırma kum, doğal kum ve Salihli Kili temin edilmiştir. Zemin örneklerinin dane çapı dağılımları ve özgül ağırlıkları belirlenmiş ayrıca Salihli kili için kıvam limitleri ve hidrometre deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonra bu zemin malzemeleri çeşitli oranlarda karıştırılarak 30 tane zemin örneği hazırlanmıştır. Zemin örneklerinin indeks özellikleri ve özgül ağırlıkları zemin malzemelerinin ilgili parametrelerinden elde edilmiştir. Son olarak zemin örnekleri üzerinde gevşek kuru birim hacim ağırlık, standart ve modifiye Proktor kompaksiyon deneyleri gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında sürdürülen deneyler sonucunda, kompaksiyon parametreleri ve zemin sınıflandırma parametreleri üzerinde tekli ve çoklu lineer regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Eğri uydurma tekniklerini kullanarak korelasyonlar elde edilmiş, regresyon doğrulan çizilmiş ve ampirik regresyon denklemleri türetilmiştir. Korelasyon sonuçlarının çoğu anlamlı olarak bulunmasına rağmen bazıları da anlamsız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT A laboratory investigation has been planned and realized for determining the dependence of the standard and modified Proctor compaction test values on the grain size distribution and consistency limits. The mutual correlations of the optimum water content and maximum dry unit weight values resulted from standard and modified Proctor compaction tests have been investigated in the scope of this study. Crushed gravel, crushed sand, natural sand and Salihli Clay have been provided as soil materials. Grain size distributions and specific gravities of soil materials have been determined, also Atterberg limits and hydrometer tests for Salihli Clay have been performed. Then, 30 soil samples have been prepared by mixing the soil materials in different ratios. Index properties and specific gravities of soil samples have been obtained from related parameters of soil materials. Finally, loose dry unit weight, standard and modified Proctor compaction tests have been performed on soil samples. As a result of the tests carried out in the content of this study, simple and multiple linear regression analyses have been conducted on the compaction parameters and soil classification parameters. Using the curve fitting techniques correlations have been obtained, regression lines have been plotted, and empirical regression equations have been derived. Although most of correlations have been found to be significant, some results of the correlations have been found to be meaningless.