Yatay yük etkisi altındaki perde-çerçeve sistemlerin yapısal analizi
Structural analysis of wall-frame systems under lateral loads
  1. Tez No: 136796
  2. Yazar: MURAT VARDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
n ÖZET Bu çalışmada, çok katlı perde çerçeve sistemlerin rüzgar ve deprem gibi yatay yükler altındaki analizi Matris Deplasman, AYDIN ve Diferansiyel Denklem yöntemleriyle yapılmış ve sonuçlar SAP2000 (Structural Analysis Programs) ile karşılaştınlmıştur. Değişik yöntemlerle yapı sisteminin çözülmesiyle elde edilen sonuçların birbirleriyle uyumlu olup olmadığı ve ön boyuöandırmada hangi yöntemin daha pratik uygulanabilir olduğu araştırılmıştır. Tez çalışması alü bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışmaya giriş, çözüm yöntemlerinin tarihçesi ve perde-çerçeve sistemleri ile ilgili yapılmış olan çalışmalar verilmiştir. ikinci bölümde perde-çerçeve etkileşimi, perde-çerçeve sistemlerin düzlemsel modelleri ve perde-çerçeve sistemlerin analizinde yapılan kabuller anlatılmıştır. Üçüncü bölümde çok katlı perde-çerçeve sistemlerin analizinde kullanılan Matris Deplasman, AYDIN ve Diferansiyel Denklem yöntemleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, çalışmada kullanılan Matris Deplasman yöntemiyle ilgili MATLAB 5.3'te ve AYDIN yöntemiyle ilgili QBASIC'te hazırlanan bilgisayar programları tamtılmıştır. MATLAB'ta hazırlanan bilgisayar programının akış diyagramı, veri dosyasının hazırlanması, program nesneleri ve sonuç dosyaları bu bölümde verilmiştir. AYDIN yöntemiyle hazırlanan bilgisayar programı ise bu bölümde anlatılmış olup programın tamamı EK-l'de gösterilmiştir. Diferansiyel Denklem yöntemiyle ilgili olarak hazırlanmış olan basit bir bilgisayar programı ise Ek-2'de gösterilmiştir.in Beşinci bölümde ise Matris Deplasman, AYDIN ve Diferansiyel Denklem yöntemleriyle çözülen üç örnek yer almaktadır. Ayrıca elde edilen sonuçlar SAP2000 programı ile kıyaslanmıştır. Altıncı bölümde, bu çalışmada elde edilen sonuçlar ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this M. Sc. Thesis work, multistorey wall frame systems which are under lateral loads such as wind and earthquake forces are analyzed with Matrix Displacement, AYDIN and Differential Equation Methods. The results from these methods are compared with results which are obtained by SAP2000 package program. The harmoniously of the results analyzing systems with different methods and to find which method is more practical to use for pre-design of structures was searched. This M. Sc. Thesis consists of six chapters. First chapter includes introduction to the study, the history of the analysis methods and studies which were made regarding wall frame systems. Wall frame effects, wall frame plane models and admissions for analyzing wall frame systems were expounded in chapter two. In third chapter, Matrix Displacement, AYDIN and Differential Equation methods which are used to analyze multistorey wall frame systems, were explained. In fourth chapter, a computer program which is related to Matrix Displacement method was prepared in MATLAB 5.3 and another computer program which is related to AYDIN method was prepared in QBASIC. Flow diagram of program which was prepared in MATLAB 5.3, prepared input files, objects of program and output files were expounded The program which was prepared in QBASIC was also expounded and all the program was given in appendix-1. The program related to Differential Equation method was given in appendix-2.In fifth chapter, three examples were analyzed by Matrix Displacement, AYDIN and Differential Equation methods. The results were compared with the results obtained by SAP2000 package program. Conclusions of the thesis work were summarized in sixth chapter in detail.