Sonlu elemanlar yönteminin Batı Türkiye gravite verilerine uygulanması
- Tez No: 136805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜJGAN ŞALK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ill ÖZET Gravite, doğal potansiyel alan yöntemi olduğundan elde edilen anomaliler yeraltındaki yapıların toplam etkisini içerir. Çalışmanın amacına göre istenmeyen etkiler kullanılmaz. Potansiyel alan verilerinin çok çözümlülüğü modelleme aşamasında farklı yorumlara götürür. Trend Analizi, Süzgeçleme, Analitik Uzanım gibi rejyonel-rezidüel ayırma tekniklerinin yanısıra, son yıllarda potansiyel alan verilerine Sonlu Elemanlar Yöntemi de uygulanmaktadır. Bu yöntem; karmaşık olan problemlerin daha basit alt problemlere ayrılarak her birinin kendi içinde çözülmesiyle tam çözümün bulunduğu bir yöntemdir. Sonlu Eleman problemlerinin çözümünde ilk adım eleman tipinin belirlenmesi ve çözüm bölgesinin elemanlara ayrılmasıdır. Çözüm bölgesinin geometrik yapısı belirlenerek bu geometrik yapıya en uygun elemanlar seçilmelidir. Seçilen elemanların çözüm bölgesini temsil etme oranında elde edilecek sonuçlar gerçek çözüme yaklaşmış olacaktır. Bu çalışmada Trend Analizi, Süzgeçleme ve Analitik Uzanım yöntemlerinin yanısıra Sonlu elemanlar Yöntemi, Batı Anadolu gravite verilerine uygulanarak rejyonel-rezidüel anomalilerine ulaşılmıştır. Özellikle kuramsal modelden elde edilen sonuçlar kıyaslandığında Sonlu Elemanlar yönteminin Trend Analizi, Süzgeçleme ve Analitik Uzanım yöntemlerine göre rejyonel-rezidüel ayırımını daha net olarak verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Gravity anomalies always include the total effects of study area because of being a potential field. Based on the purpose of interested problem, improper data are not used. It is also quite well known that nonuniqueness of potential field modelling causes different interpretation results. The method of Finite Element has been used in potential field for decades. This method makes the complex problems to be solved quite easily. The first step of this method is to identify the elements and then decide the boundary of the solution space. In this step, the geometry and elements have to be agree with each other. This agremeent between the geometry and the elements is quite important due to converging to the best possible solution. In this work, the method was applied on a 2-D gravity data and produced regional-residual anomalies in Western Anatolia. The results were compared with the previous results and seen that the method employed in this study produced more desirable results than the previous works did.