Design criteria for optimal design selection
Optimal düzen seçimi için düzen ölçütleri
- Tez No: 136806
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, yarat yüzeyi modellerinde optimal düzeni belirleme sorununu çözmek için kullanılan optimal düzen ölçütlerinden dört tanesi incelenmiştir. Bunlardan iki tanesi D-ölçütü ve A-ölçütü parametre tahmininin varyansını en küçük yapmaya yöneliktir. Diğer iki tanesi yani G-ölçütü ve IV-ölçütü ise yanıt tahmininin varyansını en küçük yapmaya yöneliktir. Yanıt yüzeyi düzenlerinin özel bir hali olan merkezi bileşik düzenler oldukça yaygın olarak laülanılmaktadırlar. Bunun nedeni bu düzenlerin az sayıda deneme ile ikinci dereceden cevap yüzeyi modelim elde etmeye izin vermeleridir. Ancak bazen merkezi bileşik düzenlerin gerektirdiği deneme sayısının gerçekleştirilemediği standart olmayan durumlar olabilir. îşte bu durumlarda optimal düzen yöntemlerine başvurulur. Bunlar uygulanacak deneme sayısı ile optimal düzenin bulunmasını sağlayan yöntemlerdir. Uygulama çalışmasında ise k=3, k=4 ve k=5 faktörlü ve dört merkez noktalı merkezi bileşik düzenler kullanıldı. Olabilecek tüm indirgenmiş modeller için optimal düzen ölçütlerinden D-, A-, G- etkinliği ve IV-ölçütü değerleri hesaplandı. Bu değerler kullanılarak ölçütler arası ilişkiler incelendi. Yapılan incelemelerde modeldeki karesel terim sayısına göre değişen anlamlı ilişkiler bulundu. Bunun yanı sıra optimal düzen ölçütlerinin yanıt yüzeyi modelinden oldukça etkilendikleri gözlendi. Optimal düzen ölçütleri arasındaki anlamlı ilişkiler dikkate alınarak, modelin seçiminin, kullanılacak optimal düzen ölçütlerinin seçiminden daha önemli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the four of optimal design criteria that are used to solve the problem of determining the optimal design in the response surface models are examined. Two of these criteria, D- criterion and A- criterion, are used for minimizing the variance of parameter estimation. The other ones, G- criterion and IV- criterion, are used for minimizing the variance of response estimation. The central composite designs that are the special kind of response surface designs are fairly widespread used. This is the result of allowing estimation of second order response surface modeling with few numbers of trials. However, sometimes there could be non standard situations where we cannot realize the trial numbers that are advised by central composite designs. In these situations, the optimal design methods are applied. These are methods which help to find the optimal design with the trial number that we can apply. In the application, the factors with k=3, k=4 and k=5 and the central composite designs with four center points are used. The values for D-, A-, G- efficiency and IV- criterion which are optimal design criteria for potential reduced models, are calculated. By using these values the correlations between these criteria are examined. In these examinations the significant correlations depend on squared terms in the model are found. Moreover, it is observed that the optimal design criteria are affected by choosing the response surface model. By taking into consideration of the statistical significant correlation between the optimal design criteria, it is got a result as choosing the model is more important than choosing the optimal design criteria that will be used.