VLF yönteminin arkeolojik alanlarda uygulanması
Application of VLF method in archeological sites
- Tez No: 136804
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Karmaşık bir yapıya sahip olan yeraltını modelleyebilmek için şimdiye kadar birçok farklı yöntem kullanılmıştır. Bunlardan önemlilerinden biri de VLF-EM yöntemidir. Bu çalışmada, VLF elektromanyetik yönteminin temel ilkeleri incelenmiştir. Bu amaçla; yöntemin kaynağım oluşturan elektromanyetik dalganın, yayınım özellikleri, yöntemde kullanılan veri işlem teknikleri, uygulanan sayısal ve analitik modelleme yöntemleri ve yöntemin gürültü kaynaklan en güncel çalışmalarla irdelenmiştir. Ayrıca Magnesia ad Maeandrum arkeolojik alanından alınan VLF-EM ölçülerinin yorumlanması manyetik yöntemiyle elde edilen verilerle karşılaştırılarak yapılmıştır. VLF-EM ölçülerinin değerlendirilmesi Fraser ve Hjelt süzgeçleri kullamlarak yapılmış ve aranan yapıların yerleri belirlenmeye çalışılmıştır. VLF-EM yönteminde, yüzeye yakın gömülü yapılardaki iletkenlik özelliklerinin değişimi nedeniyle ortaya çıkan verilerin haritalanmasıyla olası yerleri belirlenebilir. Yöntem, seçtiğimiz frekansa ve ortamın özdirencine bağlı olarak yaklaşık 5-50 metre arasındaki sığ yapıların araştırılmasında kullanılan, hızlı ve ucuz bir yöntemdir. VLF-EM yöntemi süreksizliklerin araştırılması, yatay-düşey iletkenlik değişimi, çevre sorunları ve arkeolojik yapıların aranması gibi çalışmalarda da kullamlabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There are many methods used for modelling complex subsurface structures. One of the most popular ones is VLF-EM method. In this study, main principles of VLF- EM were investigated. For this pupose, radiation features of electromagnetic waves as a source, data processing techniques, some simple model such as sphere, dyke, sheet etc. and noise sources of the method were studied. Besides, field data, that is collected with VLF-EM method in Magnesia ad Maeandrum archeological site, is interpreted by using Fraser and Karous&Hjelt filters. And it is also correlated with magnetic data. VLF-EM method could be used in investigations of structures that have variable dielectric features in the shallow depths. VLF is a cheap and fast method and it has a penetration depth interval of 5 to 50 meters. VLF-EM method could also be used in investigations of discontinuities, variations in horizontal and vertical conductivity, iviromnental problems and archeological prospections.