Initial value problem for a layered anisotropic elastic space
Katmanlı anisotropik elastik uzay için başlangıç değer problemi
- Tez No: 136816
- Danışmanlar: PROF. DR. VALERY YAKHNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu tez lineer anisotropic elastikiyetin dinamik sistemi için Cauchy problemi ile ilgilidir. Bu sistem anisotropinin genel yapısını taşıyan homojen olmayan anisotropik bir ortamda dalga yayılırmnı belirtir. Ortamın homojen olmayışı dikeydir. Bu tezin amacı Cauchy probleminin çözümünün oluşturulmasında kullanılan yöntemi açıklamaktır. Temel sonuç çözümün Fourier dönüşümünün yatay uzay değişkenlerine göre bulunmasından ibarettir. Bu dönüşüm kuvvet serisi açılımı şeklinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The thesis deails with the Cauchy problem for the dynamic system of linear anisotropic elasticity. This system describes the wave propagation in the non- homogeneous anisotoropic medium with the general structure of the anisotropy. Non-homogeneity of this medium is vertical. The aim of the present thesis is to describe the procedure of the Cauchy problem solution constucting. The main result consists in finding the Fourier image of the solution with respect to the horizontal space variables. This image is found in the form of the power series expansion.