Cam malzemenin türleri, özellikleri ve yapılarda kullanımının sistematik olarak sınıflandırılması
The Species, properties of glass material and the classification of it's usage for constructional purposes
- Tez No: 136817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YESÜGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
XU1 ÖZET Bu çalışma kapsamında cam malzemenin türleri incelenmiş, özelliklerine değinilmiş ve yapılarda kullanımım sınıflandırılmış ve elde edilen sonuçlar bir grafik üzerinde sunulmuştur. İlk bölümde çalışmanın kapsamı, amacı ve yöntemine; ikinci bölümde de canım tarihsel gelişimi ve Özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölümde camın tanımı ve tarih içindeki gelişimi aktarılmış, cam türleri açıklanmıştır. Daha sonra cam fiziksel, kimyasal, mekanik, ısıl, elektrik, optik akustik özellikleri ile tanımlanmış ve bu özelliklerin alt açılımları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde yapıda kullanılan camlar sınıflandırılmış, alt başlıklara ayrılıp incelenmiş ve detaylı açılımlar ile örnekler verilmiştir. Sımflandmnada, cam malzemelerin yapım aşamasındaki özelliklere değinilmiştir. Dördüncü bölümde cam malzemenin yapıda kullanıldığı alanlar tanımlanmıştır. Bu alanlar üçe ayrılarak iç mekan kullanımları, dış cephe kullanımları ve ana taşıyıcı strüktür olarak cam kullanımları açıklanmışlar. Canım bu üç alanda kullanımı birbirinden farklıdır. Bu farklılıkların nedenleri ve kullanılan malzemelerdeki değişim de bu bölümde ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Beşinci bölümde ise yapılan araştırmalar bir tabloda toplanmıştır. Tabloda cam malzeme türleri, kullanıldığı alanlar ve özelikleri verilmiştir. Bu sayede tabloyu kullanacak bir tasarımcının seçeceği sisteme göre seçebileceği cam malzeme türlerine ve bu cam malzeme türlerinin özeliklerine ulaşabilmesi amaçlanmıştır. Bölümlerde verilen tablolar, şekiller ve fotoğraflar ile konuların algılanması kolaylaştırılmış ve incelenen örneklerle de bu algılama zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT The purpose of this research was to search for types, properties and the use of glass as a building and construction material. Various sources have been searched and assembled. A classification for the use of glass as a construction material was then formed. From this research a detailed diagram showing glass usage fields, glass material properties and glass material types was drawn. In the first chapter the aim, scope and methodology have been mentioned. In the second chapter a definition and a short history of glass has been explained, types of glass materials have also been mentioned. After these topics the physical, chemical, mechanical, thermal, optical, and acoustic properties of glass have been described along with a detailed explanation of these properties. In the third chapter the glass, which is used as a construction material, has been classified. Within this classification, the properties of glass during constructional process have also been outlined. The fourth chapter is concerned with the fields of the use of glass as a construction material. This research has consist of three main areas: interior use, the use on the elevations of buildings, the use as the main constructional item. These three usages of glass are different from each other. These differences and the change in the use of materials have also been explained in this chapter. The fifth chapter conbines the research results and all concluding information has been illustrated with a diagram. This diagram has been performed by types of, fields of usage and the properties of the constructional glass materials. The aim beyond this diagram was to shorten the research time for the right glass material for a definite construction system. By the help of the diagram; graphics and the photos in the chapters, understanding of the subject has been facilitated.