Development and management of streamflow databases for watershed studies
Havza çalışmaları için akarsu veri tabanlarının geliştirilmesi ve yönetimi
  1. Tez No: 136815
  2. Yazar: BURÇ KIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
u ÖZET Sunulan bu çalışma, Karar Destek Sistemlerinin (KDS) bir elemanı olan veri tabanlarına odaklanmıştır. Veri saklama bakımından, çoğu gelişmiş ülkeler kullanıcılar tarafından rahatlıkla erişüebilinen iyi yapılandırılmış veritabanlarma sahiptir. Buradaki ana problem veri bankalarının çok büyük miktarlardaki verilerle dolması ve beraberinde gelen bu kadar çok veri ile ne yapılması gerektiği sorusudur. Gelişmekte olan ülkelerde ya hiç veritabanı bulunmaz ya da kullanıcı erişiminin zor olduğu güçsüz veritabanlan vardır. Veri bankaları ile ilgili ana problem verilerin saklanmasında kullanılan formatların uygunluğudur. Global ve yerel düzeylerde veri alış verişinin kolaylaşabilmesi için veri tabanlarının geliştirilmesinde uyumlaşürdma veya standartlaştırma ihtiyacı bulunur. Gelişme sürecinde bir ülke olan Türkiyede, sağlam veritabanlarının kurulması ihmal edilmiştir ve bu konu şu ana kadar dikkate alınmamıştır. Diğer yandan, çevre ve su kaynakları ile ilgili problemler sürekli artarak büyümekte, kara vermede daha gelişmiş gereçlere gereksinim duymaktadır. Çevre ile ilgili sağlam veritabanlarının eksikliği sadece güvenüir bilgi sistemlerinin geliştirilebilmesine engel olmaz aynı zamanda var olan verilerin erişiminin zorlaşması, gereksiz verilerin toplanması ve depolanması, veri güvenirliğinin kontrolünün olmaması gibi başka problemlere de yol açar. Süregelen bu problemin saptanması ile birlikte bu tezde konu üe ilgili ön çalışmaları başlatmak için“HYDROBASE”adı verilmiş hidrolojik bir veri tabanı geliştirilmesi tasarlanmıştır. Geliştirilen sistem sadece düzgün bir şekilde veri depolanmasını optimize etmez aynı zamanda saklanan veri üzerinde çeşitli işlemler yapar ve hidrolojik bilgi yönetir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study presented focuses on one of the elements of Decision Support Systems (DSS), namely databases. With respect to storage of data, most developed countries have well- established databases which can be accessed easily by the users. The main problem here is that data banks have been filled up with huge amounts of data; and there is the question of what should be done with too many data. Developing countries either have no data banks or have poor databases which are hardly accessible by the users. The main problem related to data banks is the appropriateness of formats with which the data are stored. There is a need for harmonization or standardization in development of databases so that data exchange can be facilitated on regional and global levels. In Turkey, as a developing country, the establishment of sound databases has been neglected and the issue has been overlooked until present On the other hand, environmental and water resources problems have been increasingly growing, requiring better tools for decision making. The lack of sound databases on the environment not only hinder the development of reliable information systems but also lead to other problems such as difficulties in accessing available data, redundancy in data collection and storage procedures, lack of controls over data reliability, and similar. Upon assessment of this prevailing problem, it is intended in this thesis to start preliminary studies towards development of a hydrological database, which is named here as“HYDROBASE”. The system developed not only optimizes data storage at orderly levels but also performs various operations on the data stored and manages hydrological information.