Fiziki engelli insanların toplumsal konumu
The Psysically people handicapped in the society
- Tez No: 136841
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AÇIKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu araştırmada fiziksel engelli bireylerin toplumdaki yeri, görev ve işlevleri incelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma, toplumun fiziksel engelli insanlara bakış açısı kadar, fiziksel engelli insanların kendisine ve topluma bakış açısını da ortaya çıkarmayı amaçlayan uygulamalı bir araştırmadır. Araştırmada iki kısım vardır. Teorik ve uygulamalı kısım. Kavramsal çerçevede temel kavramlar açıklanmıştır. Kavramlar açıklandıktan sonra konuyla ilgili temel bilgiler sunulmuştur. Sonraki aşama ise uygulamalı olan aşamadır. Bu aşamada belirli sayıda (215) adet örnekler grubu seçilmek yoluyla engelli-engelsiz insanlara anket uygulanmıştır. Anket sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre fiziksel engelli insanlarımızın en önemli sorunlarından birisi ekonomik sıkıntı ve işsizliktir. Engel nedenleri doğuştan olduğu gibi somadan da olabilmektedir. Toplumumuzda fiziksel engelli insana acınarak, üzülerek bakılmakta, yardımlar ise genelde manevi boyutu aşamamaktadır. Engelli veya engelsiz insanlara uygulanan anket sonuçlarına göre engellilerin yasal hakları tam olarak bilinmemekte, takip edilmemektedir. Diğer önemli nokta ise engellilerin eğitimidir. % 88'lik çoğunlukla ankete katılan 215 kişiden 191 'i kaynaştırma eğitimini onaylarken, % 12'lik kısım ise kaynaştırma eğitimini desteklememekte ve çocuğunu böyle çocuklarla okutmakla çocuğunun psikolojisinin bozulabileceğini düşünmektedir. Kısaca bu araştırmada amaç fiziksel engelli bireylerin toplumdaki yerlerini, işlev ve sıkıntılarını ortaya koyabilmektir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main idea of the investigation is to search for the place of the psysically people handiccapped in the society. The method which is used in this investigation, is public survey. After researching the books and articles all the informations are explained. Totaly 27 questions were asked to 215 people and we came up with a solition and gave advices to the answers of the people in people in this investigation The result of this public survey showed us that handicapped people have many problems The most importat one is economical after that they have psychological and pedagogic. As a society when we see these people we just look at them in pain and think about ourselves and our aids are only spiritval. In the public survey only phsically handicapped people are searched. I hope this search will help the other searches VII