Evlilik öncesi karşı cins ilişkilerinin psiko-sosyal açıdan tahlili
Psyco-social analysis about relations of opposite sexes in premarriage
- Tez No: 136845
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLVAHİT İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2085
Özet
ÖZET İnsan davranışlarının önemli bir yönünü oluşturan evlilik öncesi karşı cins ilişkileri, gençlik döneminin genel psiko-sosyal yapısını da belirleyen bir faktör olarak gözükmektedir. Gençlik dönemini yaşayan bireylerin karşı cinse olan ilgilerinin insanlık tarihi kadar eski olduğu bilinmektedir. İnsanlar bu ilgilerini değişik yöntem ve şekillerde ortaya koymaktadırlar. Bireyin yaşamındaki huzur ve mutluluğa karşı cinsle olan ilişkilerinin niteliğinin büyük etkisinin bulunduğu da bilinmektedir. Bu yüzdendir ki Sosyal Bilimler insan davranışlarının temellerini araştırma konuları arasında önemli bir yere oturtmuştur. Evlilik öncesi karşı cins ilişikleri de bireyin psiko-sosyal hayatla uyumsal ilişki kurabilmesine önemli katkıları olan bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz de bu ve daha başka bir çok önemli nedenler dolayısı ile Evlilik öncesi karşı cins ilişiklerinin piko-sosyal açıdan tahlilini araştırma konumuz olarak belirledik. Bu alanda yapılacak başka çalışmalara bir örnek olabileceğini düşündüğümüz çalışmamızda, hem konunun psiko-sosyal yapışım ele alan tanımlayıcı bir yönü, hem de belirli değişkenler arasında, karşılaştırmalar yaparak ilişkiler kurmaya çalışan açıklayıcı bir yönü beraberce işlemeye gayret ettik.. Bu amaçla çalışmamızı iki bölümde işledik. Birinci bölümde konunun teorik boyutunu ortaya koymak için konuyla alakalı birincil ve ikincil kaynaklara ulaşmaya çalıştık, ikinci bölümde anket yöntemi ile alan araştırması yaparak buradan elde ettiğimiz verileri sosyal bilimlerde kullanılan teknik ve metotlarla işleyip sunduk. Sonuç ve değerlendirme kısırımda ise araştırmamızda elde ettiğimiz verilerin bazıları ile hipotez ve varsayımlarımızı inceleyip değerlendirdik. XVII
Özet (Çeviri)
SUMMARY PSYCO-SOCİAL ANALYSIS ABOUT RELATIONS OF OPPOSITE SEXES İN PREMARRIAGE KEYWORDS: FLIRT, SEXUALITY, RELATION BETWEEN OPPOSITE SEXES, MARRIAGE, PREMARRIAGE, LOVE, RELATİON, PSYCHOLOGY, SOCIETY, PSYCOLOGY OF RELİGİON, RELİGİON, MORALS (ETHİCS). Relations between opposite sexes before marriage which is one of the most important points in human behaviors is one of the factors which is generally identified in the psycho-social structure of the young. It's known that the desires of teenagers are as old as human history. People show these desires in different ways and forms. It's also known that relations between the sexes affect a lot people's peace and happiness. Because of that social sciences put the structure of human behavior in an important place among research subjects. The relations between the sexes in premarriage is a process which helps people to adapt to life. We have decided on this subject as our research subject for this and other reasons, in Psychology of Religious which aims to find out religious people's attitudes and behavior through psychological methods. That's why we tried to relate a subject's psycho-social structure and it's, specific variables and to compare them to the other studies which will be done in this field. We tried to reach primary and secondary sowces for the subject's theoretical dimension. In order to show the explanatory dimension of the subject, we made a survey and some field research to get data through the methods and techniques which are used in social sciences. In conclusion, depending on the different variables, we have seen that people's attitudes and behavior in relations with the opposite sex in premarriage are different. Trying to understand the relationship between the sexes, we do not under estimate these variables. XVIII