Mali tabloların bağımsız denetiminde iç kontrol sisteminin yeri ve bir uygulama
Internal control system in auditing and an application
- Tez No: 136844
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Muhasebe, mali olayları kaydeden, sınıflandıran, özetleyen ve sonuçlarını anlamlı bir şekilde raporlayan bir bilim ve sanattır. Muhasebenin fonksiyonlarını tanımlayan beş kelime; kaydetmek, smıflandırmak, özetlemek, raporlamak ve yorumlamak olarak ifade edilebilir. Son yıllarda işletmelerin içerisinde bulunduğu pek çok güçlükler bulunmakta ve bunun sonucu olarak da denetim mekanizması, işletmelerin ve muhasebenin vazgeçilmez bir parçası haline gelmektedir. İşletme organizasyon şemasında, denetimin temel fonksiyonu; yönetime yardımcı olmak, finansal raporlama sürecim izlemek, doğru ve dürüst finansal raporların üretilmesine imkan tanımak ve olası hata ve hilelere engel olmaktır. iç kontrol yapısının işleyişi denetim çalışmalarının kalitesini etkileyeceğinden denetçiler, denetim faaliyetleri sırasında iç kontrol yapısı ile ilgili değişiklikler karşısında dikkatli olmalıdırlar. îç kontrol mekanizmasının uygulayıcıları olarak işlem gören iç denetçilerin kontrol fonksiyonunun işletmelerdeki önemi giderek artarken, bağımsız denetçilerle ilişkilerindeki gelişmeler görevlerinde önemli değişikliklere de sebep olmuştur. Bu çalışmada denetim, iç kontrol sistemi ve muhasebe bilgi sistemi hakkındaki teorik bilgilere yer verilerek iç denetçi ve bağımsız denetçi arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Aynca, son bölümde iç kontrol sisteıninin tanınması amacıyla bir uygulamaya da yer verilmiştir. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTERNAL CONTROL SYSTEM İN AUDITING AND AN APPLİCATİON Keywords : Accounting, Auditing, Internal Auditing, internal Control Systems Accounting is the art and the science of recording, classifying, summarizing and reporting financial events and interpreting the results. Five verbs describing the functions of accounting; these are recording, classifying, summarizing, reporting and interpreting. In recent years there have been a lot of difficulties the organizations face and as a results of this, audit mechanism is becoming an indispensable part of business and accounting. The main function of auditing in the organizational structure of companies is: to help the management, to monitor the financial reporting process, to enable the preparation of true and fair reports and to prevent possible mistakes and frauds. Auditors should be careful about the changes in the internal control mechanism during the auditing process since functioning of the internal control mechanism will affect the quality of the auditing procedure. As the importance of internal auditors functioning as the operational force of internal control mechanism increase, in companies developments of the relations with the independent auditors also resulted in significant changes İn their duties. In this study, the relations between by giving theoretical information about auditing, internal control system and accounting information system the relations between internal auditor and independent auditor will be treated by giving. Also an application aimed to recognize the internal control system has been mentioned in the last section. XI