Hristiyan Almanların; islam ve müslümanlar hakkındaki düşünceleri (Alan araştırması, Köln örneği)
Christian Germans ideas about islam and muslims (field researcch, Köln sample)
- Tez No: 136873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Çağımızda, özellikle de son altmış yılda, İslam topraklanndan Hıristiyja,dünyasına, tarihte görülmemiş bir göç yaşanmıştır. Çeşitli sebeplerle yapılan bu göçler, zamanla kalıcı bir hale dönüşerek bugün Avrupa'da milyonlarca Müşlüjnjjgnj oluşmasını sağladı. Bu durum Hıristiyan alemini daha önce yaşamadığı bir tecrübeye zorlamaktadır. İslam alemi için de bu yeni bir durumdur. Onlar da farklı bir coğrafya da, farklı bir dinin bünyesinde bugünkü bulundukları statüde hiçbir zaman bulunmamışlardır. Araştırmamız, gelinen bu yeni durumda, Hıristiyanların İslamiyet ve Müslümanlar hakkında ne düşündüklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmamızda, Hıristiyan-Mûslûmag mûnaşg^lejffiinJarihi seyri özetlenerek sunulmuş, bugünkü durumla kıyas edebilme imkanı sağlanmıştır. Bugünkü durumu ortaya koyabilmek için de anket tekniği kullanılarak, net bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Almanya'nın Köln şehrinde, yüz yirmi beş kişi üzerinde uyguladığımız anket neticesinde, beklenilenden farklı neticeler elde edilmiştir. Anket çalışması, bugünkü durumla ilgili bölgesel de olsa olumlu gelişmeler yaşandığım ortaya koymaktadır. Zira ankete katılanların çoğunluğu, Müslümanlarla yaşamaktan rahatsızlık duymamakta, İslam'ın sembolleri olan camiler, başörtülü kadınlar gibi konular da gayet hoşgörülü tavırlar takınmaktadırlar. Hz. Muhammed (SAV) ve Kuran-ı Kerim hakkında olumlu fikirler taşımakta, İslamı (Kur'an-ı) öğrenmek istemektedirler. Tüm bunların yanında ankete katılanlarda kendi dinlerine karşı bir ilgisizlik göze çarpmaktadır. Bizim gayretimiz karşımızdakini tanımaya ve anlamaya çalışarak, onun hakkımızda neler düşündüğünü öğrenmeye çalışmaktır. Bu bizim açımızdan olumlu bir gelişmedir. Onların ise, İslamiyet hakkındaki olumlu düşünceleri, İslamı öğrenmek istemeleri ve Müslümanlardan rahatsızlık duymayarak onları kabullenmeleri, geçmişle kıyas edildiğinde bugün gelinen durumun, her iki taraf içinde olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Çalışmamıza katılan Almanların belirttiği gibi İslam Avrupa için bir tehlike ve tehdit unsuru değildir. Bilakis İslam Hıristiyan Avrupa için bir zenginlik ifadesidir. Bir arada yaşamaya mecbur ve mahkum olduğumuz bu dünyada, dinlerin birbirine hoşgörü ile yanaşması, beraberinde çatışma yerine uzlaşı kültürünün yerleşmesini kolaylaştıracaktır. Bu da, kendim yok etme gücüne sahip günümüz insanlığının, olası bir çılgınlığının önündeki en büyük engeldir. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY CHRISTIAN GERMANS' IDEAS ABOUT ISLAM AND MUSLIMS. (FffiLD RESEARCH, KÖLN SAMPLE) Keywords : Christians, Germans, Islam, Köln, Religions. In our time, especially in the last sixty years, a migration, from Islam lands to Christian world, that has never been seen in history before happened. These migrations which happened because of various reasons, became permanent by time and provided millions of Europeans to become Muslims now. This situation forced Christian world to a never seen experience. This is also a new situation for the Muslim world. They have also never been under another religions influence before. Our research aims to show what Christians think about Islam and Muslims in this new situation. In our research, the relations between Muslims and Christians in history has been summarized and this provided to make a comparison between this age. To prove today's situation public survey technics has been used, to find out clear outputs. As a result of our survey on one hundred and twenty five person in Köln city in Germany, results are different from what we have expected. Survey study has showed that positive local developments took place. Because, most of the people that answered our survey have mentioned that they didn't feel anxious for living with Muslims and they behaved indulgent about Islam's symbols mosques and women in scarves. They have positive ideas about Prophet Muhammad and Koran and they want to learn Koran. Nevertheless, it has been observed that people which have answered the survey are irrelevant to their own religion. Our aim is to study to know and understand these people and to learn what they think about us. This is a positive development in our side. Christian's positive ideas about Islam, their desire to learn Islam and their seizing Muslims show that this new situation for both sides have become supportive. As the Germans that have participated to our survey mentioned, Islam isn't a danger or threat for Europe. On the contrary, Islam is a richness symbol for the Christian Europe. In a world that we have to live together and we are sentenced to live together, religions living in tolerance will cause agreement culture take place instead of argument. And this is one of the greatest obstacle for a possible craziness before the humanity that has a power to destroy himself. X