Türkiye'de insan kaynakları uygulamalarının değerlendirilmesi (Amasya ili çevresinde bir uygulama)
The Evaluation of human resources practices in Turkey (an application in Amasya and surroundings cities)
  1. Tez No: 136884
  2. Yazar: MUSA SAİD DÖVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Bilindiği üzere“Emek”faktörü üretim faktörleri içinde taklidi en zor olan ve rekabet avantajı yaratabilecek bir faktördür. Diğer faktörler olan; sermaye, makine ve metot günümüzde gerek teknolojinin ve bilgi paylaşımının gerekse sermaye piyasalarının gelişmesi ile taklit edilebilecek ve elde edilebilecek faktörlerdir. Bu sebepten dolayı, günümüzde insan ve insanın yönetimi oldukça önemli bir hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, İnsan Kaynaklan Yönetiminin, hangi aşamalardan geçerek; hangi kavram ve olaylardan etkilendiğinin belirtilerek bugün geldiği noktayı tespit ederek; literatürde ön plana çıkan kavram ve uygulamaları belirtmek ve literatürde bulunan bilgi ve uygulamaları pratikte yapılan uygulamalar ile karşılaştırmaktır. Böylelikle rekabet avantajı yaratacak olan insan faktöründen Türk işletmelerinin ne ölçüde yararlanabildiği tespit edilecektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Personel Yönetiminin ortaya çıkışı, etki eden olay ve kavramlar anlatılmıştır. İkinci bölümde ise İnsan Kaynaklan yönetiminin Personel Yönetiminden farklan İKY'ye geçişin sebepleri, İKY'nin işlevleri, Stratejik İKY ve İKY'de ön plana çıkan kavram ve uygulamalar üzerinde durulmuştur. Son bölüm olan uygulama kısmında ise Amasya, Samsun, Tokat ve Çorum'da faaliyet gösteren işletmelerin İK Uygulamalarının ne derce profesyonelce yapıldığının ölçülmesi amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Sonuçlar ve öneriler kısmında ise gerek bölgedeki işletmelerin yapılan sebebiyle gerekse de bilinçsizlik sebebiyle İK uygulamalarının yeteri düzeyde olmadığı tespit edilmiştir ve bu doğrultuda öneriler getirilmiştir. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Evaluation Of Human Resources Practices In Turkey (An Aplication in Amasya and surroundings Cities) KEYWORDS: Human Resources Management, Human Resources Practices As it is known by everybody, the labor factor is the most difficult factor to imitate and it can create a competitive advantage. The other factors, such as capital, machinery, and method, are the factors that can be imitated and gained through the development of money circulation, technology, and information sharing. Therefore the human and human management have become very important today. The purpose of this study is to state the highly used concepts and practices in the literature by clarifying the concepts, events, and steps by which the Human Resource Management has been affected. By this way it will be possible to find how Turkish businesses will benefit from human factor that can create a competitive advantage. The study has three parts: The first part investigates the appearance of Personnel Management and the events and concepts that affected it. The second part investigates the differences between Human Resources Management and Personnel Management, the reasons of transitions to HRM, the functions of HRM, Strategic Human Resource Management and the commonly used concepts and practices in HRM. In final chapter is application part, results of questionnaire has made in order to deterniining for which level professionally of Human Resources department applications in activating companies in Amasya, Samsun, Tokat and Çorum. In conclusion and suggestions part, whether profiles of companies in this area or unconsciousness, Human Resources applications can not carried out in sufficiently levels has been determined and offered some suggestions at this direction. DC