Tasarımda rengin işlevi
- Tez No: 13691
- Danışmanlar: DOÇ. HARİKA TOKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET“Tasarımda rengin işlevi”başlıklı yüksek lisans çalışmamızda, rengi esas almamızın nedeni, sanat alanında ve endüstride önemli bir yer tutması, eğitim sürecinde ise yeteri kadar bu konuya yer verilmemesidir. Kişinin hayatı boyunca renk problemiyle karşı karşıya gelmesidir. Bir tasarımı gerçekleştirirken, en önemli elemanlardan biri olan renk daha ayrıntılı ve bilinçli olarak araştırıl mıştır. Yüksek lisans çalışmamızda amaç, rengi daha iyi tanımak, rengin tasarımdaki önemini ve diğer renklerle meydana getirdiği etkileri ortaya koymak ayrıca renk konusundaki eksikliğin, tasarımda meydana getireceği yanlış etkileri saptamaktır. Böylece rengi tanıma ve tasarımda renge gereken önemi vermekle doğru etkiler yakalana cağını kanıtlama umudundayız. Araştırmamızın amaçlarını özetlemeye çalışırsak; - Rengin tasarlama sürecindeki gerekliliğini, içerik ve kapsamıyla orantılı olarak belirlemek, - Renkle ilgili, temel sanat ve bilim kavramlarına açıklık getirebilmek, - Renkle ilgili teorileri sistematik olarak değerlendirmek, - Renklerin birbirlerini nasıl etkilediklerini görmek, - Çevre, teknik ve insan değerlerinin işlevini renk. alanı içinde ele almak. Çalışmamız 3 bölüm 9 ana grup ve her grubun kendi içindeki ayrı alt başlıklarından oluşmaktadır.- V - Yüksek lisans çalışmamızın giriş bölümünde, tasarım olgusuna deyinilmekte ve tekstil tasarımının süreci anlatılmaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalarda nasıl bir yol izlendiği belirtilmektedir. Birinci bölümde, rengin tanımı ele alınmakta, tarihçesi incelenmekte ve algılamadaki etkenler açıklan maktadır. Ayrıca, bilim adamlarının renkle ilgili teorilerine ve sanatsal-bilimsel renk tanımlarına yer verilmektedir. İkinci bölümde renk olguları adı altında renk etkileri, kontrastlıklar, armoniler ve renklerin birbirine tesirleri ile oluşturdukları etkiler ele alınmıştır. Bu bölümde ele alınan, rengin etkileri tüm tasarımlar için söz konusu olsa da, biz konumuz olan tekstil tasarımı üzerindeki etkilerinden bahsettik. Diğer tasarımlardan yola çıktığımızda bunu vurguladık. Bu bölümde söz konusu olan tüm etkileşimler, tekstil tasarımında geçerlidir. üçüncü bölümde ise, artık tamamen rengin fiziksel, fizyolojik ve kimyasal özelliğinden uzaklaşarak, yaşamda ki, tasarımdaki ve özellikle tekstil alanındaki yeri vurgulanmıştır. Grafik tasarımında, iç mekan ve tekstil tasarımında rengin işlevine bir kaç örnek verilmiş, ayrıca renkler arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölüm olarak da, halen tartışılmakta olan, rengin psikolojik etkisi konusuna değinilmiş ve sonuç bölümünde ise, bulgularımız tasarım çevrelerinde yararlı olabileceğini umduğumuz yönleriyle genelden özele doğru sıralanmıştır. Son olarak da renk tanımları alfabetik sıraya göre ele alınmış ve açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The reason for selecting color as a main subject in my master program named“The function of color in design”, is that color has a very important role in art field and in industry. Where as this subject has not received enough attension in education. Everyone of us frequentely face with color problem during our life. Color, one of the most important element of design, has been investigaded in detail in this study. Purpose of this study in my master program is that, to identify the color better, to indicate the impor tance of color and to emphasize the importance of color combination and to indicate the adverse affect to wrong color and missing color in design. By knowing the importance of the color on a design, it is hoped that better designs can be created. The main objectives of my research, in summary, is as follows : - To define the indispensability of color in the design process in relation to its coverage and contents. - To evaluate, systematically the new findings and relationships and also the theories peculiar to this subject - To see how different colors effect to each other - To review the human, environmental and technical values and also the function and boundaries of these values in the field of color. I have arranged this study as below:- VII - My study consist of; 3 main sections, 9 major groups and sub groups within each major group. In the enterens section of this theises, I tried to give information on general design and textile design. In addition to design, the metods used in ray study is explained. In the first section, the description of color and the history of color is studied. In addition, the teories of sciences about color and color form art point of view are explained. In the second section; the effect of a color, contrary harmonies, and the effect of different colors to each other are studied. In this section, the effect of color in general and also the effect of color on textile design is studied. All effects in this section are also applicable to textile. In the third section; physical, biological and chemical and other related systems in design and especially in textile field is studied. I gave the results of my study about“color preference of persons at different age groups and from different envirements”in this section. In the forth section, I studied the oyoologioal effect of color, which is being discussed presently. In the final part I have intended to gather my findings, emphasizing their certain qualities which carries a possi bility of being useful in the field of design.